Obliba Olympijských parků nekončí: zázemí nabídne i unikátní areál brněnského výstaviště

26.06.2017
Na brněnském výstavišti vznikne příští rok Olympijský park, který bude sportovní dění přenášet z televize do "reality". Nejen Brňané si totiž budou moci díky tomuto projektu vyzkoušet různé sporty a předvést své výkony. Obdobný park vznikne při konání Zimních olympijských her Pchjongčchang 2018 i v Ostravě.

V Olympijském parku si lidé vyzkoušejí různé sporty. FOTO: Jihomoravský kraj

Premiéru bude mít Olympijský park v Brně v době konání Zimních olympijských her Pchjongčchang 2018. Sportovní dění nabídne plocha pavilonu Z s kruhovým půdorysem třeba pro hokejové hřiště a curlingové dráhy, další sportovišt obklopí prostranství kolem pavilonu.

"Akce v Brně naváže na úspěšné projekty z minulých olympiád: v roce 2014 při olympiádě v Soči na Letné v Praze navštívilo park 409 tisíc návštěvníků," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

V loňském roce při Letních olympijských hrách v Riu hlavní olympijský park na Lipně se 47 sporty navštívilo 341 tisíc lidí, vedeljší park byl ještě v Ostravě, Plzni a Pardubicích.

„Unikátní areál brněnského výstaviště může právě takové akci poskytnout výborné zázemí. Olympijský park v Brně nabídne výjimečný sportovní program a zážitky milovníkům sportu nejen z Brna, ale i z širokého okolí,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Propojení sportovců s fanoušky

"Atraktivní nabídka Olympijského parku je koncipována tak, aby propojila českou reprezentaci v Koreji a sportovní fanoušky na jižní Moravě. Olympijská myšlenka je silnou motivací nejen pro aktivní sportovce, a proto doufám, že se tento projekt setká zejména u mladých lidí našeho kraje s pozitivní odezvou,“ doplnil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Jsme rádi, že projekt Olympijské parky zavítá poprvé i do Brna. Věříme, že si zdejší sportovní fanoušci najdou cestu do pavilonu Z a vyzkoušejí si různé sporty, které se v parku představí. A věříme, že nejen ti fanoušci, které v uplynulé sezoně potěšila triumfem v hokejové extralize domácí Kometa,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Počasí projekt nenaruší a tak si budou moci zájemci sportovní zábavu užívat v Brně bez starostí.

 „Sportoviště, která vyrostou uvnitř pavilonu, nebudou závislá na počasí a poskytnou fanouškům po celou dobu konání parků stabilní prostředí,“ sdělil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Město se zviditelní i v zahraničí

Brno se díky projektu může prezentovat také v zahraničí. Český olympijský výbor totiž koordinuje projekt Sport Parks Inspired by the Olympics zaměřený na pořádání podobných parků jako v Česku, a to v různých evropských zemích.

"Aktuálně jsou v projektu Sport Parks Inspired by the Olympics zapojeny národní olympijské výbory z Belgie, Chorvatska, Francie, Finska, Itálie, Nizozemí a Rakouska," vyjmenovala mluvčí.

Český projekt je přitom v mnoha směrech využíván jako vzorový. 

"I na základě případových studií z konání jednotlivých parků vznikne na podzim roku 2018 obecná koncepce a detailní manuál pro národní olympijské výbory, které budou chtít v budoucnu tento projekt pořádat," uvedla Brindzáková.

„Olympijské parky v Česku ukázaly, že díky nim lze přiblížit sport, různé sportovní aktivity i olympijské hodnoty veřejnosti a zejména dětem, které pak mohou pokračovat se sportem například v klubech, jež se v parcích prezentují, což je jen jeden z odkazů, které parky v místě konání zanechávají,“ řekl Kejval.

Obdobný tomu brněnského bude v přístím roce park i v Ostravě.

Autor: Šťávová Vendula

Místo události: Výstaviště 405/1,Brno-střed

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Radní odsouhlasili stavbu stovek bytů pro mladé i seniory. Za víc než půl miliardy

  22.09.2017
  Za dva roky by na brněnském sídlišti Kamenný vrch měly začít růst nové moderní bytové domy. Radnice na...

  Na Riviéru přiletí policejní dron a napochodují prvorepublikoví četníci

  21.09.2017
  Na svatého Václava čeká návštěvníky přírodního areálu na brněnské Riviéře nabitý program okořeněný například...

  Kardioden připomene zásady zdravého životního stylu. Zájemce zdarma vyšetří

  20.09.2017
  Bezplatně si nechat změřit tlak, krevní cukr nebo natočit EKG a poté svůj zdravotní stav zkonzultovat...

  Lávka pod hradem Veveří je zavřená, čeká ji oprava za tři miliony

  19.09.2017
  Až do poloviny října je uzavřena lávka pod hradem Veveří. Při rekonstrukci za milion korun se opraví...

  Opilý šofér v Brně usnul za volantem, vzbudili ho strážníci. Měl 2 promile

  18.09.2017
  Neobvyklý styl jízdy očním Brnem upoutal muže, který proto raději přivolala strážníky. Ti nalezli za...

  Kometa nestačila doma na Piráty, podlehla jim 3:2 po nájezdech

  17.09.2017
  Hokej jako na houpačce. Skóre třikrát měnilo vedoucího zápasu. Úspěšně se vahadlo převážilo na stranu...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: