Rodiny z ubytoven dostaly od radnice byty. Brno za to získalo evropskou cenu

12.10.2017
Rodiny, které bydlely v soukromých ubytovnách či třeba azylových domech, dostaly od brněnské radnice možnost stát se nájemníky v městských bytech. Projekt zaujal i v Evropě a Brno tak získalo ocenění za nejlepší řešení bytové nouze.

Brněnský projekt s názvem Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. Ilustrační foto

Brněnský projekt s názvem Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší v Evropě, jenž řeší bytovou nouzi. Cenu udělila  Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) u příležitosti mezinárodního dne pro lidi bez domova.

Brněnská radnice nabídla padesáti rodinám, který přebývaly v ubytovnách a azylových domech, možnost přestěhovat se do městských bytů.

"Rodiny, které se stěhovaly od září minulého roku do května tohoto roku, tak dostaly šanci začít znovu normální život mimo prostory ubytoven," uvedla mluvčí brněnské radnice Kateřina Gardoňová. 

Přihlásit se do soutěže mohly projekty z celé Evropské unie, které byly uskutečněny v letech 2010–2017 a byly hrazeny z prostředků EU. Vítěze, tedy brněnský projekt Rapid Re-Housing vybrala pětičlenná porota.

"Šestnáct rodin bydlí již 12 měsíců, patnáctce z nich byla prodloužena nájemní smlouva. Projekt si tak po roce fungování drží 94% úspěšnost, což je srovnatelné s obdobnými projekty v zahraničí, a výsledek je nad původní očekávání," dodala mluvčí radnice.

"Děti například mají vlastní pokoj, místo na hračky a někdy i svůj první vlastní stůl. Jsou díky tomu spokojenější a vyrovnanější. Jeden mladík zmínil zlepšení ve středoškolském studiu a několik rodičů informovalo o nečekaných změnách," uvedla konkrétní pozitivní dopad projektu Gardoňová.

"Když jsme bydleli na ubytovně, tak moje dcera jen zřídka komunikovala, byla pořád potichu. Dívala se na vás a nevnímala. Teď, když máme byt, začala mluvit, má vlastní pokoj a celkem mě šokovala: začala komunikovat, učí se, je šťastnější," uvedl jeden z mužů, jehož rodina bydlení od města využila.

Součástí celého projektu je i sledování dopadu změny prostředí na fungování rodiny ve společnosti.  "Kontrolní vzorek umožňuje odpovědět na otázku, zda kvalitní bydlení přinese zlepšení školní docházky dětí, lepší zdravotní stav dětí a rodičů či úsporu veřejných rozpočtů. Výsledky experimentu budou známy v létě 2018," dodala mluvčí radnice.

Projekt vznikl ve spolupráci Magistrátu města Brna a Platformy pro sociální bydlení, jejímž cílem je minimalizace bezdomovectví rodin a jednotlivců v Brně.

Autor: Kolařík Michal

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Brno se rozvíjí i v záplavových zónách. Radnice proto chystá úpravy nábřeží

  17.10.2017
  Téměř pětina rozvojových ploch Brna se nachází v záplavových oblastech. Výstavba v těchto lokalitách...

  StB i kosočtverec. Trojice v Brně zaútočila sprejem na předvolební stánek

  16.10.2017
  Až roční vězení hrozí dvěma mladíkům a dívce, kteří v Brně na náměstí Svobody poškodili předvolební stánek....

  Kometa během šesti minut srovnala z 3:0, ale senzaci v Litvínově nedokonala

  15.10.2017
  Vedení 3:0 si nechal Litvínov uniknout. Místo tří bodů mu nakonec zbyly dva po nájezdech.

  Výstava věnovaná pilotům RAF je v Brně. Podpořil ji i britský princ William

  15.10.2017
  Legendární britské stíhací perutě a 2500 československých letců, kteří během druhé světové války sloužili...

  Pivarníkova premiéra ve Zbrojovce byla úspěšná. Brno vyhrálo nad Slováckem 2:1

  14.10.2017
  Druhá výhra v sezoně. Brněnská Zbrojovka urvala tři body na domácím hřišti proti uherskohradišťskému...

  Masarykův okruh se loučí se sezónou, možná padne rekord v počtu motocyklů

  14.10.2017
  Nevšední zakončení motorkářské sezóny se odehraje v sobotu na Masarykově okruhu v Brně. Pokusí se tam...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: