Oslavy výročí 150 let MHD v Brně zahájí 73. plavební sezona

  Brno
  13.04. 10:00 - 31.08.2019 23:55

První akcí výročních oslav i přicházejícího léta je zahájení plavební sezony na Brněnské přehradě. V sobotu 13. dubna se zájemci mohou svézt zadarmo a prozkoumat areál Lodní dopravy. Přinášíme kompletní program oslav.

Další turistickou sezonu otevře plavební sezona s pořadovým číslem 73. Každoročně se na ni těší tisíce lidí, nejen místní. „I turisté vyhledávají Brněnskou přehradu jako příjemný výletní cíl a právě lodní doprava jí přidává na mimořádné atmosféře,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Akce začne v deset hodin dopoledne, půl hodiny poté se na hladinu přehrady spustí postupně šest lodí. Tou první bude loď Stuttgart. Zadarmo povozí zájemce na krátké vyjížďce, které se budou opakovat do 11:30. Poté lodě vyplují dle platného jízdního řádu.

Čtvrt hodiny před jedenáctou dopoledne se otevřou pro veřejnost dveře v areálu Lodní dopravy. „K vidění bude technické zázemí údržby plavidel. Lidé si zblízka mohou prohlédnout kormidelní ploutev nebo lodní vrtuli lodi Brno, dále baterie, které pohání lodě nebo zařízení, která slouží ke spouštění lodí do vody a další,“ přiblížil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler.

Plavební sezóna potrvá do 30. října 2019.

Brno posílí tramvajovou dopravu

O zahájení plavební i turistické sezony je každý rok velký zájem. Proto od 9 do 18 hodin posílí město tramvajové linky a v provozu bude mimořádná linka P11, která pojede z Bystrce přes Tábor a Českou do centra. Zpět pojede přes Hlavní nádraží a náměstí Svobody. „Na této mimořádné lince budou nasazeny retrotramvaje T2, T3 a K2,“ řekla mluvčí DPMB Hana Tomašíková.

Tramvaje zavezou zájemce až k přehradě, kde na ně čeká i vystavený autobus Škoda 706 RTO ze sbírky Technického muzea v Brně.

Loni lodě převezly téměř 235 tisíc cestujících a ujely více než 37 tisíc lodních kilometrů. Plavby na objednávku si zajistilo 161 lidí.

Flotilu lodí opustila na konci února loď Dallas, která bude do roku 2020 procházet rozsáhlou rekonstrukcí. Poté se zase vrátí do provozu.

Program oslav

Hned v sobotu 13. dubna zahájí město plavební sezonu a otevře pro veřejnost areál Lodní dopravy. Sezonu s pořadovým číslem 73 zahájí primátorka a generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek v deset hodin dopoledne.

Dalšími akcemi jsou dny otevřených dveří ve vozovnách DPMB. V sobotu 18. května se otevřou Medlánky a v Ústředních dílnách, kam se zájemci můžou dostat i retrovozy, které pojedou z centra města do areálu. „Na okružní jízdu se vydají Šalina puby do smyčky Technologický park. Během dne bude doprovodný program pro celé rodiny,“ dodala Hana Tomašíková, mluvčí DPMB.

Sobotu 15. června otevře DPMB i Husovice v rámci Dnů dopravní nostalgie. „Budou probíhat exkurze vozovny, představí se trolejářské techniky a energetické sítě,“ přiblížila Tomašíková. I v tento den zájemce do areálu přivezou historické vozy jedoucí z centra.

Na 17. srpna je naplánováno odhalení památníku městské dopravy na Moravském náměstí. V sedm hodin večer v tento den vyjede koněspřežná tramvaj k Semilassu.

DPMB uvede knihu a zve na akademii

Tím však oslavy zdaleka nekončí. Během roku se uskuteční i dvě mimoprogramové akce. 25. května pokřtí zaměstnanci DPMB knihu věnovanou 150. výročí MHD, která čtenářům nabídne 357 stran textu, fotografií, nákresů a ilustrací. Křest je určený pouze pro zaměstnance.

Veřejnosti je určena pozvánka na akademii DPMB. „Padesát účastníků bude mít možnost se během šesti setkání dozvědět zajímavé informace o historii a současnosti fungování městské hromadné dopravy. Na programu jsou témata jako historie MHD v Brně, řízení provozu, řídící informační systém, tvorba jízdních řádů, činnost Ústředních dílen, oprava retrovozů, fungování lodní dopravy, současnost a vize DPMB,“ osvětlila Tomašíková.

Po skončení akademie dostanou účastníci i certifikát. Zájemci se můžou hlásit na e-mailu akademie@dpmb.cz od 1. června 2019.

Dále budou po kolejích města až do října jezdit retrotramvaje na vybrané pravidelné lince. „Konkrétní nasazení bude vždy zveřejňováno na webových stránkách DPMB v aktualitách,“ dodala mluvčí. V letní sezoně pojedou linky H4 a H24 v pravidelném víkendovém režimu.

Autor: Pinková Lucie

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: