Studenti muzikálu a činohry z brněnské JAMU nastudovali Havlovu hru Zítra to spustíme

Studenti muzikálu a činohry z JAMU nastudovali hru Zítra to spustíme od Václava Havla. Příběh je věnován Aloisi Rašínovi a událostem, které se staly v předvečer založení republiky. Zdroj: jamu.cz

18.10.2018 19:00 - 14.12.2018 22:00
Studenti muzikálového a činoherního herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění nastudovali hru Zítra to spustíme. Její autor Václav Havel v ní popisuje noční události, jež se ze 27. na 28. října 1918 staly Aloisi Rašínovi. Režie inscenace se ujal Ivo Krobot.

Hra Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci ze 27. na 28. října 1918, které předcházely vyhlášení samostatnosti republiky. Pro Havla netypický text vznikl rok před listopadovou revolucí a na objednávku stávajícího rektora JAMU Petra Oslzlého.

„Obavy o osud republiky stoleté nejsou nyní o nic menší než o tu, která se v roce 1918 rodila,“ komentuje nadčasovost textu režisér Ivo Krobot.

Václav Havel text napsal u příležitosti sedmdesátého výročí vzniku republiky v roce 1988.

„Žánr i forma hry jsou velmi vhodné právě pro studentské divadlo. Hra se totiž z havlovské divadelní poetiky vymyká, nese prvky publicistického dramatu a je založená na hravosti a komunikaci s diváky. Kombinuje fakta s fantazií, používá prvky grotesky, komentuje děj, umožňuje improvizaci, nadsázku,“ prozradil o hře režisér Krobot.

Třicet let starý text nyní v režii Ivo Krobota nastudovali studenti absolvujícího ročníku muzikálového herectví a prvních ročníků činoherního a muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU. Krobotovy mladé svěřence nejvíc oslovila možnost prověřit si svoje herecké schopnosti na nezvyklém scénáři.

Režie klade zřetelný důraz na manipulovatelný dav v podání zhruba dvaceti činoherců i studentů muzikálu z prvního ročníku. Nejen tento mohutný dvacetičlenný sbor ale celá inscenace byla výzvou také pro dva choreografy Davida Strnada a Laďku Košíkovou, kteří od jakoby typicky muzikálové choreografie postupují až ke groteskním sokolským a folklórním číslům.

„Samotné repliky i texty písní jsou natolik inteligentní, poetické a krásné, že není nutné tvořit jakoukoli pohybovou vatu či dovysvětlovat, co by divák nepochopil. Je zážitkem s takovými texty pracovat, hovořit o jejich významu a znovu si uvědomit jejich sílu a především až děsivou nadčasovost,“ uvedl choreograf David Strnad.

Výprava Krobotovy inscenace se ponese v duchu groteskního vidění známého výtvarníka Rostislava Pospíšila. Ve své původní hudbě Zdeněk Kluka zase využívá citace od slavných dvojic, jako byli Voskovec a Werich, Suchý a Šlitr ale jde třeba až k Hašlerovi.

Havlova hra byla poprvé ve společném projektu Divadla na provázku a HaDivadla uvedena 21. října 1988. Do Brna na ni podle vzpomínek rektora JAMU Petra Oslzlého přijela i Olga Havlová.

Inscenace v nastudování posluchačů Divadelní fakulty JAMU bude mít premiéru ve čtvrtek 18. října v 19 hodin ve školním Divadle na Orlí. Nejbližší repríza hry se uskuteční následující den po premiéře, a dále při slavnostním uvedení 27. , 30. a 31.října. Dále bude k vidění 1. listopadu, 13. a 14. prosince.

Bližší informace o hře naleznete na divadlonaorli.jamu.cz

Autor: Hořínek Svatoslav

Místo události: Beethovenova 650/2,Brno

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Fotografie v Divadle Bolka Polívky připomenou slavnou éru Divadla na provázku

  19.02.2019 - 19.02.2019
  Slavnostní vernisáž retrospektivní výstavy divadelních fotografií Jaroslava Krejčího, které připomenou...

  Přehlídka nejlepších reklam ovládne Brno. Noc reklamožroutů opět míří na Flédu

  21.02.2019 - 22.02.2019
  Přehlídka nejlepších reklam z celého světa Noc reklamožroutů 2019 letos opět míří na brněnskou Flédu....

  Vinaři se po patnácté poměří v republikovém mistrovství v řezu révy vinné

  22.02.2019 - 22.02.2019
  V pátek 22. února 2019 se uskuteční již 15. ročník odborné soutěže v řezu révy vinné. Vinařské klání...

  Značka Bugatti oslaví 110 let od svého založení výstavou historických vozů v Galerii Vaňkovka

  04.02.2019 - 22.02.2019
  Legendární automobilová značka Bugatti slaví letos 110 let od svého založení. Své výročí v Česku oslaví...

  Technické muzeum představí tvůrce písma pro nevidomé. Výstava připomene i jeho výročí

  08.01.2019 - 25.02.2019
  Výstava Louis Braille – tvůrce šestibodového písma připomene 210 let od autorova narození. Poprvé také...

  Mše svatá či masopust. Brněnská káznice v únoru nabízí pestrý program

  12.02.2019 - 25.02.2019
  Nejen kulturním centrem Brna se stane bývalá káznice na Cejlu. Každý druhý čtvrtek v měsíci zde totiž...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: