Studenti muzikálu a činohry z brněnské JAMU nastudovali Havlovu hru Zítra to spustíme

Studenti muzikálu a činohry z JAMU nastudovali hru Zítra to spustíme od Václava Havla. Příběh je věnován Aloisi Rašínovi a událostem, které se staly v předvečer založení republiky. Zdroj: jamu.cz

18.10.2018 19:00 - 14.12.2018 22:00
Studenti muzikálového a činoherního herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění nastudovali hru Zítra to spustíme. Její autor Václav Havel v ní popisuje noční události, jež se ze 27. na 28. října 1918 staly Aloisi Rašínovi. Režie inscenace se ujal Ivo Krobot.

Hra Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci ze 27. na 28. října 1918, které předcházely vyhlášení samostatnosti republiky. Pro Havla netypický text vznikl rok před listopadovou revolucí a na objednávku stávajícího rektora JAMU Petra Oslzlého.

„Obavy o osud republiky stoleté nejsou nyní o nic menší než o tu, která se v roce 1918 rodila,“ komentuje nadčasovost textu režisér Ivo Krobot.

Václav Havel text napsal u příležitosti sedmdesátého výročí vzniku republiky v roce 1988.

„Žánr i forma hry jsou velmi vhodné právě pro studentské divadlo. Hra se totiž z havlovské divadelní poetiky vymyká, nese prvky publicistického dramatu a je založená na hravosti a komunikaci s diváky. Kombinuje fakta s fantazií, používá prvky grotesky, komentuje děj, umožňuje improvizaci, nadsázku,“ prozradil o hře režisér Krobot.

Třicet let starý text nyní v režii Ivo Krobota nastudovali studenti absolvujícího ročníku muzikálového herectví a prvních ročníků činoherního a muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU. Krobotovy mladé svěřence nejvíc oslovila možnost prověřit si svoje herecké schopnosti na nezvyklém scénáři.

Režie klade zřetelný důraz na manipulovatelný dav v podání zhruba dvaceti činoherců i studentů muzikálu z prvního ročníku. Nejen tento mohutný dvacetičlenný sbor ale celá inscenace byla výzvou také pro dva choreografy Davida Strnada a Laďku Košíkovou, kteří od jakoby typicky muzikálové choreografie postupují až ke groteskním sokolským a folklórním číslům.

„Samotné repliky i texty písní jsou natolik inteligentní, poetické a krásné, že není nutné tvořit jakoukoli pohybovou vatu či dovysvětlovat, co by divák nepochopil. Je zážitkem s takovými texty pracovat, hovořit o jejich významu a znovu si uvědomit jejich sílu a především až děsivou nadčasovost,“ uvedl choreograf David Strnad.

Výprava Krobotovy inscenace se ponese v duchu groteskního vidění známého výtvarníka Rostislava Pospíšila. Ve své původní hudbě Zdeněk Kluka zase využívá citace od slavných dvojic, jako byli Voskovec a Werich, Suchý a Šlitr ale jde třeba až k Hašlerovi.

Havlova hra byla poprvé ve společném projektu Divadla na provázku a HaDivadla uvedena 21. října 1988. Do Brna na ni podle vzpomínek rektora JAMU Petra Oslzlého přijela i Olga Havlová.

Inscenace v nastudování posluchačů Divadelní fakulty JAMU bude mít premiéru ve čtvrtek 18. října v 19 hodin ve školním Divadle na Orlí. Nejbližší repríza hry se uskuteční následující den po premiéře, a dále při slavnostním uvedení 27. , 30. a 31.října. Dále bude k vidění 1. listopadu, 13. a 14. prosince.

Bližší informace o hře naleznete na divadlonaorli.jamu.cz

Autor: Hořínek Svatoslav

Místo události: Beethovenova 650/2,Brno

 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Oslavy Vánoc na Nové radnici přiblíží evropské zvyky. Děti se naučí zpívat koledy

  21.12.2018 - 21.12.2018
  Brněnská Nová radnice připomene evropské zvyky během Vánoc. Návštěvníci si užijí kulturní program a komentované...

  Vánoční Elektra nadělí uhrančivou Rebekah. Její show bude plná propracovaných vizuálů

  21.12.2018 - 21.12.2018
  Nejzářivější hvězdou letošních Vánoc v Brně bude techno producentka a dýdžejka Rebekah. Britská hvězda...

  Anna K. vyrazí na své první vánoční turné. Velké sály vymění za divadla

  07.11.2018 - 22.12.2018
  Zpěvačka Anna K. navštíví česká a moravská divadla, aby v nich odehrála své první vánočního turné. Program...

  Vánoční jiskření - víkendové labodílny v zábavním parku Vida přichází s tématem Vánoc

  08.12.2018 - 23.12.2018
  Víkendové labodílny pro rodiny s dětmi s tématem Vánoc. Od soboty 8. prosince v zábavním vědeckém parku...

  Vynikající gospelový soubor Stella Jones & The Christmas Singers se vrací do Česka

  23.12.2018 - 23.12.2018
  Tato velmi oceňovaná gospelová skupina již okouzlila svými pěveckými výkony diváky po celém světě. Nyní...

  Galerie Vaňkovka nabídne před Vánoci návštěvníkům limuzínový servis či soutěž o auto

  01.12.2018 - 24.12.2018
  Galerie Vaňkovka Brno si pro své návštěvníky připravila bohatý předvánoční program. Hlavní letošní novinkou...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: