Šest bodů ve dvou sloupcích po třech – to je definice Brailleova písma a zároveň i nedělitelná součást života lidí, kteří trpí zrakovým postižením. Pomocí speciálního písma, jež vzniklo téměř před sto lety, tak mohou nevidomí komunikovat a vést plnohodnotný život.
„Oddělení slepecké historie Technické muzea Brno připravilo výstavu k 210. výročí narození tvůrce písma pro nevidomé. Francouzský vynálezce a učitel Louis Braille přišel jako malý chlapec nešťastnou náhodou při hře o zrak. Jako dvanáctiletý se setkal s vojákem Charlesem Barbierem de la Serre, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu ke čtení za tmy,“ uvedla kurátorka výstavy Eliška Hluší.
Tato abeceda obsahovala 12 vystouplých teček. Byla však náročná a obtížně čitelná. Mladého chlapce abeceda nadchla a začal ji přizpůsobovat pro potřeby nevidomých. V patnácti letech tak Braille vytvořil písmo, jež dodnes umožňuje vzdělávání nevidomých a slabozrakých na celém světě.
„V prostorách expozice budou mít návštěvníci mimo jiné možnost poprvé si prohlédnout přístroj – rafigraf. Jedná se o speciální psací stroj pro nevidomé, který vynalezl v roce 1839 spolužák a přítel Louise Brailla Daniel Foucault. Brněnské technické muzeum jej získalo v roce 2017 od Slepeckého muzea v Bernu. Podle informací od dárce tento rafigraf používal sám Braille. Přístroj se dostal do bernského muzea v roce 1961 z pozůstalosti sbírky pana Theodora Stauba z Curychu,“ prozradila kurátorka Hluší.
Výstava představí také vývojový prototyp pod názvem tublet – jedinečné vzdělávací terapeutické zařízení pro nácvik čtení a psaní Brailleova písma. Jedná se o inovační technologii zájmového spolku Trnka ze Slovenska. Ta umožní nevidomým učit se Brailleovo písmo bez pomoci lektora.
„V podstatě se jedná o elektronický slabikář, kde se po nahmatání písmena a jeho stlačení z reproduktoru ozve název příslušného písmene. Následně uživatel totéž písmo vyťuká pomocí Brailleova šestibodu a hlas mu oznámí, zda písmeno napsal správně,“ vysvětlil použití tubletu předseda spolku a iniciátor vzniku tubletu Karol Trnka.
V současné době spolek Trnka spolupracuje s Ústavem automatizace a měřicí techniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně na aktualizované verzi tubletu.
Zároveň si budou moci na výstavě návštěvníci díky spolku prohlédnout a vyzkoušet další unikát – knihu zapůjčenou z řeckokatolického historického kostela ve Staré Ľubovni. Tato kniha nevidomým umožňuje prohlídku interiéru kostelíka bez průvodce.
Výstavu doprovodí interaktivní koutek, v němž si zájemci budou moci vyzkoušet hry pro nevidomé. A taktéž se seznámí, k čemu nevidomí používají vybrané předměty.
Výstava Louis Braille – tvůrce šestibodového písma bude zahájena 8. ledna a potrvá až do 25. února.
zobrazit méně