Do nejstaršího parku v zemi chodil skladatel Leoš Janáček krmit veverky

Je to nejstarší park v Brně a Brňané si jej oblíbili: díky místu k odpočinku a středisku volného času, kterým je pověstný. Park Lužánky má několik hřišť a částí.

Park Lužánky je nejstarším parkem v Brně i v celé České republice. Jméno získal podle lužních lesů, jež kdysi dávno rostly na jeho území.

V Lužánkách se motivuje a rozvíjí osobnost
Rozkládá se na dvaceti hektarech a je tudíž největším městským parkem v Brně.

Park má sloužit jako středisko volného času, inspirovat, motivovat a poskytovat prostor na volný čas i osobní rozvoj.

Park byl slavnostně otevřen v roce 1778 díky císaři Josefovi II. „Jeho prvotní podobu určily aleje i tekoucí Ponávka. V 19. století dostávaly Lužánky novou tvář, když v nich vysadili spousta okrasných dřevin. Na krajinářské proměně parku se nejvíc podílel Karl Offermann, ředitel zemských zahrad,“ stojí na webu mojebrno.jecool.net.

Janáček si oblíbil místní veverky
Na Offermannovu práci navázal zahradník Šebánek a park zkrásněl spoustou cizokrajných stromů a keřů. Oblíbilo si jej mnoho Brňanů jako výletní místo a Leoš Janáček tam chodil krmit veverky, kterých je v parku nespočet.

Lužánky jsou nejvýznamnější zejména Centrem volného času, což dříve bývalo kasino. Budova v novorenesančním stylu pochází z let 1853 – 1855 a je postavena podle projektu vídeňského architekta Ludwiga Förstera.

V parku je několik hřišť a kurty
Za budovou je kašna se sousoším pojmenovaném Tri Putti. V parku jsou dále Merhautův a Hybšův pomník a alegorické sochy Obchodu a Tolerance.

V parku je i několik sportovních a dětských hřišť, tenisové kurty a dětské dopravní hřiště nebo i hřiště na petanq.

Park doplňuje umělé koryto
V roce 2004 dělníci v parku vybudovali umělé koryto řeky Ponávky. To má připomínat doby, kdy tudy řeka doopravdy protékala.

Lužánky se v roce 1849 staly národní kulturní památkou.

Zajímavostí je, že v roce 1809 zažily Lužánky oslavu čtyřicátých narozenin císaře Napoleona, když jeho armáda už podruhé obsadila Brno během válečného konfliktu mezi Francií a Rakouskem.

„Lužánky v současné době najdete na jedenácti místech v Brně a okolí. Kromě původní kmenové budovy na Lidické ulici nabízíme činnost na Lesné, v Bohunicích, Starém a Novém Lískovci, Kohoutovicích, Žabovřeskách, na Vinohradech a v Bílkovicích nad Svitavou,“ stojí a webu Lužánky.

INFORMACE:

Kontaktní osoba: Milan Appel
Telefon: 602 826 473
E-mail: mikin@luzanky.cz
Adresa: Lidická 1880/50,
  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: