Brněnské muzeum rekonstruuje tvář ženy lovce mamutů z Dolních VěstonicKostra šamanky v laboratoři. FOTO: archiv Zemského moravského muzea  Brno
  30.01.2017

Moravské zemské muzeum zrekonstruuje tvář ženy z doby lovců mamutů nalezenou v roce 1947 v Dolních Věstonicích. K vytvoření podoby pravěké "dámy" odborníci použijí materiál podobný kůži a lidské vlasy i lidské řasy. Rekonstrukce šamanky bude v muzeu k vidění v první polovině roku.

Zrekonstruovanou tvář šamanky uvidí návštěvníci Moravského zemského muzea v první polovině roku. Pohřbenou ženu nalezl archeolog Bohuslav Klíma v roce 1947 v Dolních Věstonicích.

„Svým významem představuje paleoantropologický materiál první kategorie v celosvětovém měřítku. Kosterní pozůstatky této ženy z doby lovců mamutů jsou nedílnou součástí sbírek Moravského zemského muzea a patří historicky mezi jedny z nejcennějších,“ vysvětlila mluvčí muzea Eva Pánková.

Nález není zajímavý jen světoznámou lokalitou z období lovců mamutů, ale nese antropologický význam.

„Lebka šamanky totiž nese znaky traumatického zranění obličeje, jež se podílelo na nerovnoměrném růstu obličejové části a tím i na celkové podobě této ženy. Oprávněně se můžeme domnívat, že i toto traumatické zranění ji mohlo předurčit k významné roli ve spirituální sféře v rámci šamanistického pojetí světa,“ vysvětlila Pánková.

Tvář pod Pálavou
Podobu tváře odborníci zhotoví z materiálů co nejvěrnějších přirozené kůži, do které budou implantovány lidské vlasy, řady a podobně.

Rekonstrukce bude významný počinem pro odborníky na mezinárodní úrovni. Návštěvníkům muzea pak umožní nahlédnutí do přesné antropologické rekonstrukce člověka, žijícího pod pavlovskými kopci v době lovců mamutů.

„Tvář v podobě busty bude součástí stálé expozice Anthroposu, stejně jako rekonstrukce princezny z Býčí skály a přesná rekonstrukce neandertálce, nyní součástí výstavy Vítejte u neandertálců,“ doplnila Pánková.


Autor: Vendula Šťávová

Místo události: Zelný trh 6,Brno

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: