Strážníci připomenou školákům i řidičům, že dva měsíce prázdnin jsou pryč  Brno
  01.09.2016

školní rok začal i strážníkům v Brně: od září začnou hlídat přechody u základních škol. A tři sta strážníků se objeví před základními školami, aby dohlédli nad přechody pro chodce. Prvňáčci na mnoha školách navíc dostanou dárky od starostů městských částí.

Strážníci začali prvního září hlídkovat u přechodů poblíž základních škol v jihomoravské metropoli. První školní den budou u padesáti škol dávat pozor, aby se děti bezpečně dostávali do budov.

U některých základních škol se navíc současně zaměří na víc než jen jeden přechod pro chodce. "Všechna ta stanoviště budou mít pod dohledem až do pátku 9. září, aby si děti i řidiči po dvou měsících volna znovu zvykli na pravidla bezpečného přecházení," sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ve čtvrtek strážníci ohlídají dobu před začátkem vyučování, ale budou hlídat i v době, kdy bude na školách končit vyučování prvního stupně. V pátek a v dalším týdnu budou hlídky strážit přechody pro chodce každý den minimálně ráno.

„Celkově počet nasazených strážníků přesáhne tři stovky. Kromě toho městská policie celoročně garantuje dohled nad vytipovanými přechody. Dohromady jich je každý rok okolo dvanácti. Podle kapacit ovšem namátkově kontrolujeme i riziková místa u dalších škol,“ uvedl první náměstek ředitele Městské brněnské policie Brno Luboš Oprchal.

Garantované přechody
Strážníci každý rok vyhodnocují a obnovují Seznam garantovaných přechodů. V sekci častých dotazů na tomto webu si jej mohou rodiče i další zájemci přečíst.

Zvýšený dohled v prvním týdnu vyučování je pro bezpečí školáků důležitý. "V této době skokově narůstá individuální i hromadná doprava, řidiči si odvykli na hloučky pobíhajících dětí a školáci často zapomínají na pravidla bezpečného chování v provozu,“ upozornil ředitel brněnské městské policie Bohumil Šimek.

Stanoviště u škol hlídky opustí jen v případech, kdy to bude nutné z jiných důvodů.

Prvňáčci se mohou těšit pozornosti ze strany starostů a jiných komunálních politiků, mezi které patří třeba Martin Landa, Michaela Dumbrovská, Michal Doležel a další.

Na základní škole Bakalovo nábřeží 8 se zastaví Jiří Švachula a prvňáčci dostanou dva tisíce uvítacích balíčků s dárky pro školní i mimoškolní aktivity.

Do jedenácti základních škol zřizovaných městskou částí Brno-střed nastoupí přibližně sedm set prvňáčků.


Autor: Lenka Drelichová
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: