Brno bude muset víc stavět. Vloni se tam narodilo nejvíc dětí od roku 1984  Brno
  16.05.2019

Dobrou zprávu hlásí jihomoravská metropole. Počet obyvatel města loni opět stoupl. Nejdůležitějším údajem ze Zprávy o stavu města je ale fakt, že se v roce 2018 narodilo nejvíce dětí od roku 1984. V pozitivních hodnotách jsou i další ukazatele. Problémem je pak hlavně drahé bydlení a výrazně nižší výdělky žen ve srovnání s muži.

Zpráva o stavu města je dokument mapující vývoj jihomoravské metropole v návaznosti na strategii #brno2050. Rok 2018 přinesl víceméně pozitivní údaje. Tím nejdůležitějším je fakt, že se narodilo nejvíce dětí od roku 1984. S tím dále souvisí fakt, že rostou počty Brňanů, vloni to bylo konkrétně o 1154.

Z hlediska negativ zpráva upozorňuje na snižující se počet studentů ve městě, který je ovšem vykompenzován vyšším přínosem pro ekonomiku - studenti jednoduše více utrácí. Znepokojující je také fakt, že ženy berou v průměru o čtvrtinu méně peněz než muži. „Zřejmě je to dáno vysokou koncentrací oborů zaměřených na informačních technologie, kde jsou velmi vysoké platy a zároveň je vykonávají převážně muži,“ vysvětlovala primátorka Markéta Vaňková.

Vzrůstá také průměrná hrubá mzda, klesají počty trestných činů a 8 z 10 obyvatel uvedlo, že se z Brna nechce nikdy odstěhovat. Za zmínku jistě stojí i fakt, že skoro polovina Brňanů se nezajímá o dění ve městě. V tom vidí radnice velký potenciál na zlepšení do budoucna. Pozitivní je také počet lékáren v přepočtu na obyvatele, který je nejlepší z celého Česka. Klesá také nezaměstnanost a zvyšují se počty cizinců.

Asi nejpalčivějším problémem je pak nedostatek bydlení. Poptávka po bydlení výrazně převažuje nad nabídkou. Vloni se v Brně postavilo pouze 1 163 bytů, což je nejméně od roku 2014. Lidé jsou tak nuceni do města pod Špilberkem dojíždět, i když by mnohdy nechtěli.


Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: