Dětem i zvířatům zavřeným v autech jde ve vedrech o život, varují strážníciVýrazně zbarvené letáčky policisté nyní v Brně umisťují za stěrače aut. Zdroj: Městská policie Brno  Brno
  14.07.2019

Venku čtyřicítky, v autě ještě o desítky stupňů víc. Vysoké teploty v horkých dnech ohrožují zvířata i lidi uvnitř vozů na životech. Strážníci před tímto nebezpečím varují výraznými letáčky a hledají po parkovištích uvězněné "oběti" řidičů.

Velká vlna veder každoročně ohrožuje životy. Ohrožení se týká především dětí a seniorů, ale i zvířat zavřeným v autech. Obětí vedra se mohl stát v brněnské Bystrci labrador, kterého nechal jeho sedmdesátiletý páníček v rozpáleném autě. Muž je nyní podezřelý z týrání.

„Strážníci přivolaní jedním z pozorných kolemjdoucích do Bystrce našli v autě zaparkovaném před obchodem těžce oddychujícího psa. Hlídka si všimla, že auto nemá pootevřená okénka ani běžící klimatizaci. Venkovní teplota v tu chvíli dosahovala téměř třiceti stupňů a kapota auta byla tak rozpálená, že na ní nebylo možné udržet ruku," řekla Tereza Kadrnožková, mluvčí brněnské městské policie.

Majitele však nenašli, a tak psa pozorovali dál. Chvíli před rozbitím skla a záchranou zvířete se objevil sedmdesátiletý majitel, který na pokyn policistů auto otevřel. Nicméně pes byl schopný pohybu až po několika minutách. „Muž strážníkům popsal, že prý odešel jen na chvilku na nákup. Sedmdesátiletý muž se tím stal důvodně podezřelým ze spáchání přestupku proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání," dodala mluvčí.

V nebezpečí psi a některá další zvířata. „Psi se potí pouze tlapkami a ochlazují se jazykem. Zavřené auto je pro ně smrtící pastí. Přehřátí přichází bleskově a zvíře může uhynout po zdánlivě zanedbatelném čase stráveném ve vozidle,“ zdůraznil Zdeněk Reichenauer, strážník z jednotky psovodů Městské policie Brno.

Právě například policisté v Brně obcházejí parkoviště a hledají nedobrovolné vězně v autech. Pokoušejí se tak vyvarovat nechtěnému usmrcení dítěte nebo zvířete a varují před tím letáčky umístěnými za stěrači.

„Po celé léto se budou hlídky zaměřovat například na parkoviště u obchodních center, kde někdy rodiče zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ řekl Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Letáčky mají výrazné zbarvení s velkým nápisem „varování“ se znakem městské policie. Na rubové straně jsou pak pro řidiče preventivní informace, jak postupovat.

„Problém si zaslouží dlouhodobou osvětu. Informovat budeme celé léto a nejen letos. Plánujeme oslovit i obchodní centra a nabídnout jim spolupráci. Letáky budeme během své další činnosti roznášet také v brněnských rekreačních oblastech i na jiných místech,“ upozornil Luboš Oprchal.

Více informací včetně letáčku ke stažení jsou k dispozici na stránkách Městské policie Brno www.mpb.cz.

Smrt hrozí i dětem, a to po několika málo minutách

Kromě zvířat trpí v zavřených autech i děti, které cestují s rodiči na dovolenou a které mnohdy zanechávají v autech s domněním, že nákup nepotrvá dlouho. O nepravdě této myšlenky mohla své rodiče přesvědčit vloni v Brně tříletá dívka, kterou městští policisté zachránili na poslední chvíli z auta na parkovišti u supermarketu. Během jejího čekání v rozpáleném autě rodiče dvacet minut nekupovali.

Jiný případ se stal zase na Slovensku s dvouletou Kristýnkou, kdy ji její otec zapomněl vysadit ve školce. Ta zemřela v autě zaparkovaným před jeho zaměstnáním.

„V druhém případě pak stejně staré dítě v autě nepřežilo matčino odběhnutí na vyšetření do nemocnice. Zjištěná tělesná teplota dostáhla 46 stupňů, přičemž smrt nastává při 42 stupních," uvedl Pavel Janík, zástupce ředitele Městské policie Zlín.

 O případech se však nemluví pouze u nás v Česku, ale zasáhly i například v USA, kde před pár týdny zemřelo tříměsíční děvče.

„Někdy může jít o prosté zapomenutí, kdy dítě během cesty usne, je zticha, a rodič si neuvědomí, že je ve voze společně s ním, ale někdy si dospělý myslí, že malý potomek tu chvíli prostě vydrží. A to může být osudný omyl," dodal Janík.

Policisté proto prosí motoristy, kteří přepracují živé bytosti, aby vždy pamatovali na jejich bezpečí. „Pokud náhodou zjistíte, že v cizím zaparkovaném autě se nachází dítě v ohrožení života, vždy zalarmujte záchrannou službu, policii a v případě nutnosti neváhejte rozbít boční okénko a poskytněte mu první pomoc," vyzval Janík.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: