Brno hlásí příjezd legendy. Veterán MHD - trolejbus 9Tr - se vrátil ze služby na Ukrajině  Brno
  13.05.2019

Ulicemi moravské metropole se proháněl v osmdesátých a devadesátých letech, pak poctivě sloužil novým majitelům na Ukrajině. Když „ukončil svou kariéru“, podařilo se jej brněnskému dopravnímu podniku opět získat. Trolejbus 9Tr je dopravní legendou. Ta se vrací na místo, kde své výpravy s cestujícími započal.

Když vyjel z montážní linky, psal se rok 1980. Tehdy jej zakoupil brněnský dopravní podnik, aby věrně sloužil cestujícím moravské metropole. Oblíbenec s pořadovým číslem 3136 spolehlivě sloužil v osmdesátých a devadesátých letech.

S postupující modernizací vozového parku však došlo i na tohoto zkušeného matadora. Šanci na odkup využilo ukrajinské Rovno. Tamější ulice křižoval tam a zpět až do letošního roku. To vše navíc v době, kdy brněnský dopravní podnik slaví 150 let provozu.

„Takové věci se nedějí každý den a já jsem pyšný, že se nám podařilo trolejbus 9Tr vrátit zpět do Brna, kde začínal. Moji předchůdci jej kdysi vítali jako nové vozidlo a nyní jej vítáme jako historický unikát, který rozšíří naši sbírku retrovozů,“ rozplýval se ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Podlůe ředitele bude veterán MHD už navždy spojen s historickým milníkem brněnské dopravy. Připomene totiž sedmdesát let trolejbusů ve městě pod Špilberkem.

Trolejbus čeká po návratu generální oprava. Do provozu bude následně nasazován pouze při výjimečných příležitostech. Zpět dostane i svůj červeno-krémový kabát, ve kterém ho mnozí lidé pamatují. Náročné opravy potrvají zhruba rok. Pak se s ním svezou v obnovené premiéře první cestující.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: