Doprava v roce 2017 bude plná změn, oprav i bezplatných jízdenek pro dětiDoprava v roce 2017 bude plná změn, oprav i bezplatných jízdenek pro děti. Ilustrační foto  Brno
  11.12.2016

Dopravní podnik v Brně má pro obyvatele jihomoravské metropole několik novinek, mezi ně patří třeba navýšení počtů spojů - i těch nízkopodlažních, prodloužené trasy, rekonstrukce kolejí a další.

Vedení Dopravního podniku města Brna pokračuje v nakupování nových trolejbusů, autobusů i tramvají, což zvýší počet spojů s nízkopodlažními dopravními prostředky.

Častěji pojedou tramvaje na linkách 2 a 5. A protože do Heršpické ulice jezdí stále víc cestujících, bude linka číslo 10 jezdit v pracovní dny až do smyčky Švermova.

„Tramvaje linky 10 posílí stávající linku 8 a ve špičkách pracovních dnů pojedou v intervalu 10 minut,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Lukšová.

Prodloužená trasa linky 64 a rekonstrukce
Linka 64 bude nově jezdit po dříve neobsluhované jižní části ulice Masné, po Ponávce, Industře a areálu bývalých mrazíren.

„Její trasa se od stávající konečné zastávky Životského prodlužuje přes zastávky Masná – Hladíkova – Škrobárenská – Černovické nábřeží – Černovická do zastávky Komárov a zpět přes zastávky Konopná – Škrobárenská – Hladíkova a Masná k zastávce Životského a dále po stávající trase směr Stará osada,“ popsala Lukšová.

Dopravní podnik bude kromě jiného nadále rekonstruovat a modernizovat tramvaje T3 a K2 v programu Vario. V roce 2017 budou dokončeny vozy Vario LF a tři Varia LF2 za celkem 93 milionů korun. Dále vznikne nový řídící a informační systém MHD za 160 milionů korun.

Na vozovém parku přibude deset trolejbusů na baterie s klimatizací. Podnik plánuje koupit i šedesát autobusů CNG.

Trať ze Stránské skály do Líšně
Některé tramvajové tratě se dočkají oprav. Týká se to ulice Valchařská, Jana Babáka II, Líšeňská, Juliánov, Křenová I, trojúhelník Vranovská a Jugoslávská a Semilasso a Moravské náměstí.

„U tratí s otevřeným kolejovým svrškem se jedná o rekonstrukci úseků na ulici Třídy Generála Píky a Nezamyslova. V plánu je také znovu zprovoznění tramvajové tratě mezi zastávkou Stránská skála až do Líšně. Cestující se mohou těšit i na nové přístaviště u hradu Veveří a infostánek v terminálu Bystrc Zoo,“ pokračovala Lukšová.

Novinkou je, že děti od šesti do deseti let budou v zónách 100 a 101 jezdit zdarma (psali jsme ZDE), ať už se jedná o autobusy, tramvaje nebo vlaky. Aby takto mohli cestovat, dostanou průkazku IDS JMK s bezplatným kupónem.

„Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P si budou moci nově pořídit jízdenku s platností 24 hodin, která jim umožní neomezené cestování po celém IDS JMK,“ sdělila Lukšová.

Na Brňany s předplatními jízdenkami čeká bezplatná přeprava jízdních kol v zónách 100 a 101. Týká se to autobusů, tramvají, trolejbusů i vlaků. Lidé bez předplatné jízdenky za přepravu kola zaplatí základní jízdné.

Přibude jedna zóna
Nový tarif zavádí virtuální elektronické jízdenky na 2 až 30 dnů. Ty mohou sloužit jako základ pro vytvoření turistických karet pro Brno.

Problém cestujících, kterým chybí jedna zóna, se konečně vyřeší. Je totiž zavedena možnost dokoupit si pro ni kupón.

„V mimobrněnské oblasti se odbourá povinnost studentů si pro vyřízení předplatní jízdenky vyřizovat navíc žákovský průkaz. Nově mají možnost si předplatní jízdenku vyřídit bez ohledu na to, odkud a kam cestují, nemusejí dokládat místo bydliště a místo školy,“ dodala Lukšová.


Autor: Lenka Drelichová

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: