Zoologové v Brně vystavují unikáty ze sbírek, ale i zvířata, která už nežijíMuzeum se rozhodlo k dvoustému výročí uspořádat výstavu. FOTO: Depozitář MZM  Brno
  12.02.2017

Za vznik zoologické sbírky vycpaných zvířat v Moravském zemském muzeu (MZM) se v počátcích podepsali hlavně nadšenci a pracovníci muzea. Díky nim mohou nyní návštěvníci obdivovat sbírky zoologických zahrad z celého světa.

Při příležitosti oslav 200. výročí založení Moravského zemského muzea jeho pracovníci vždy na jeden měsíc představují jednotlivá oddělení. Díky tomu návštěvníci uvidí ze sbírek to nejlepší. „Jejich TOP sbírkové předměty, osobnosti, dějinné okamžiky, vědecké úspěchy," řekl mluvčí zoologického oddělení Miroslav Šebela.

 Vernisáž se konala v úterý 7. února v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Nejcennější sbírkové předměty zoologického oddělení lze vidět až do 5. března.

Nyní tedy přišla řada na Zoologické oddělení Přírodovědného muzea MZM. Mezi kustody, kteří pečují o exponáty zoologické sekce, byla řada významných osobností. „Moriz Trapp, Alfréd Palliardi  a v roce 1907 nastoupil do oddělení Karel Absolon, který převzal péči o sbírky zoologické a spravoval je do roku 1938,“ upřesnil mluvčí.

Zvířata, jež nežijí
O rozšíření a výstavbu nových budov se postaral Karel Absolon, díky němu si třeba zájemci prohlédnou i zvířata, která už v současnosti nežijí.

„Zpočátku byly zoologické sbírky umístěny ve dvou sálech. Po dostavbě nové muzejní budovy, d’Elvertova křídla v Biskupském dvoře, došlo k rozšíření do pěti místností,“ vyzdvihl Absolonovy zásluhy mluvčí. 

„Nově uspořádané zoologické sbírky v Biskupském dvoře byly veřejnosti zpřístupněny 20. dubna 1910. Karel Absolon předpokládal, že se v dalších letech bude rozvíjet a doplňovat, aby v ní byly zastoupeny typy celé živočišné říše včetně živočichů vymřelých,“ dodal Šebela.

Naštěstí brněnské sbírky přežily i válečné období, ovšem bez ztrát se muzeum neobešlo. „Stav a rozsah výstavních sbírek přetrval s malými doplňky a opravami až do roku 1945. I když byly během osvobozovacích bojů o Brno na jaře 1945 částečně poškozeny, podařilo se je v poměrně krátké době opravit a 27. dubna 1946 znovu zpřístupnit veřejnosti,“ uvedl mluvčí.


Autor: Lukáš Vaňkát

Místo události: Zelný trh 8,Brno

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: