FOTO: V Brně vzniká nová železná opona. Ostnaté dráty připomenou totalitu
Pásmo s pohraničníky a psi a replika hraniční zátarasy čeká na návštěvníky v první den nové výstavy Technického muzea v Brně. Připomíná třicet let od pádu železné opony a zve na vernisáž zdarma.

Technické muzeum v Brně se pomalu, ale jistě připravuje na otevření výstavy k 30. výročí pádu železné opony, která ponese název Železná opona 1948-1989, o které jsme psali zde. Momentálně v jejích prostorách vzniká replika elektrifikovaného ostnatého drátu a rotní signální stěny. Ty měly zamezit migraci obyvatel nejen ČSSR do zbytku světa.

„V těchto chvílích pracovníci muzea dokončují střední část drátěného zátarasu, který "hlídal" státní hranice naší republiky od roku 1952 do poloviny 60. let. Odborně je nazýván EZOH - Elektrické zařízení pro ochranu hranic," řekla Zuzana Betáková, mluvčí Technického muzea Brno.

EZOH se skládal ze tří částí, přičemž tou střední proudilo napětí dva tisíce až šest tisíc voltů. Nejen tuto část, ale kompletní sestavu včetně dalších prvků, které zátarasa obsahovala, si budou moci zájemci prohlédnout na výstavě. Tu zahájí vernisáž 11. listopadu 2019 v 15 hodin ve venkovním areálu muzea. 

Návštěvníci zde zažijí dobu s železnou oponou na vlastní kůži. Procházet budou totiž hraničním pásmem s pohraničníky a služebními psy. Ti budou vyžadovat od každého "propustku", kterou dostanou návštěvníci zdarma při příchodu.

Zahajovací večer zakončí videomapping na venkovní budově muzea a komentovaná prohlídka výstavy. Vstup bude pro tento den zdarma.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: