Hyperloop by zkrátil cestu do Prahy a Vídně na pár minut. Brno chce být u toho  26. 10. 2016

Hyperloop je způsob dopravy, který je schopný vyvinout rychlost až tisíc kilometrů za hodinu. A brněnská radnice jedná o spolupráci se společností Hyperloop Transportation Technologies a vývoji Hyperloopu. Ten by brněnskou metropoli spojil s Prahou, Vídní a Bratislavou.

Už dříve se vedení města zúčastnilo schůzky týkající se spolupráce na vývoji Hyperloop v Brně a Jihomoravském kraji. K jednání je vedla potřeba urychlit spojení mezi Brnem a třemi evropskými metropolemi - Vídní, Bratislavou a Prahou.

Hyperloop je schopný cestovat rychlostí přes tisíc kilometrů za hodinu.

"Důležité pro Brno je hlavně zapojení místních talentů, vědců a začínajících podnikatelů do vědecko-průmyslové komunity okolo Hyperloopu, ta je už nyní celosvětově poměrně velká,“ sdělil náměstek Jaroslav Kacer.

Studie proveditelnosti by měla zodpovědět otázky o vybudování a provozu Hyperloopu a financovat by ji měla společnost Hyperloop Transportation Technologies a částečně obě města.

Hyperloop v roce 2013 navrhl americký podnikatel a vizionář Elon Musk. Přeprava hyperloopem závisí na pohybu přetlakových kapslí v podtlakových tunelech.

Urazí až 1200 kilometrů v hodině

"Muskův návrh počítá s přepravou malých kapslí pro několik pasažérů, popřípadě i pro osobní auta či náklad, které by se na vzduchovém polštáři pohybovaly rychlostí max. 1200 km/h uzavřeným tubusem," informovala mluvčí brněnského magistrátu Kateřina Gardoňová.

"Samotný pohyb zajistí řada lineárních urychlovačů umístěných na stěnách tubusu," dodala mluvčí.

Cílem je ve spolupráci se společností HTT zapojit do dění firmy, univerzity, vědecká centra a startupy. Ti pro tento nový způsob dopravy mohou vytvořit nová a chytřejší řešení.

Spojení dvou největších měst ČR by se zkrátilo ze současných dvou a půl hodiny na přibližně čtvrthodinu," popsala Gardoňová.

V Brně se bude v lednu roku 2017 konat konference týkající se vysokorychlostních tratí a Hyperloopu. Zúčastnit by se jí měli zástupci města, centrální národní instituce, univerzity i společnost HTT.
Autor: Lenka DrelichováVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: