Jak to bylo se železnou oponou, shrne 30 let po jejím pádu publikace a výstava




Třicet let od pádu železné opony připomíná návštěvníkům Technické muzeum v Brně. To k výstavě vydává i odbornou publikaci Železná opona 1948-1989. Shrnuje obsah výstavy, kde lidé uvidí také repliku části bývalé hranice rozdělující Evropu na dvě části.

Třicet let uplynulo od pádu železné opony a od sametové revoluce. Technické muzeum v Brně (TMB) v polovině září vydalo publikaci Železná opona 1948-1989. Na podzim, konkrétně 12. listopadu také otevře stejnojmennou výstavu, kde se budou moci návštěvníci setkat s replikou části této sedm tisíc kilometrů dlouhé hranice. Výstava potrvá až do 3. května 2020.

„V prostoru muzea postupně vyroste replika elektrifikovaného ostnatého zátarasu a také rotní signální stěny, které měly za úkol izolovat obyvatele tehdejší ČSSR před okolním světem a znemožnit tak emigraci za svobodou,“ řekl kurátor a garant projektu Roman Řezníček.

Technické muzeum v Brně spolupracovalo na této publikaci s rakouským Městským muzeem Horn. Lidem má přiblížit proces zřizování bezpečnostních složek, popsat emigraci a vysídlování obyvatelstva, působení kurýrů a spolupracovníků zpravodajských služeb a připomínat oběti, které padly při pokusu překročit hranici. Publikace shrnuje výstavy konané v TMB a v Městském muzeu Horn a podrobně mapuje vývoj událostí před rokem 1989. Je proto také ideální vzdělávací pomůckou.

„Katalog bude k dispozici základním školám, gymnáziím a knihovnám, které o něj projeví zájem. Svými příspěvky s unikátní fotodokumentací tak doplní výuku na školách v oblasti moderní historie,“ řekla mluvčí TMB Šárka Motalová.

Brněnské Technické muzeum se dlouhodobě zabývá ostrahou státních hranic v období takzvané studené války. Od roku 2011 pořádá také konference a vydává odborné publikace. Jednou z nich je například ta s názvem Železná opona 1948-1989, kterou pokřtily významné rakouské a české kulturní a politické osobnosti v pondělí 16. září 2019.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.



Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: