Janáčkovy 165. narozeniny slaví Brno jeho tramvají. Kdysi skladatele málem přejela  Brno
  11.07.2019

Brněnský hudební skladatel Leoš Janáček slaví 165 let. K nim mu město pořídilo tramvaj, web se zajímavostmi a hrami, naučnou stezku, památník, nebo festival s Oscarem.

Světoznámý hudební skladatel patřící mezi nejhranější operní skladatele světa oslavil 3. července165. narozeniny. Jedná se o Leoše Janáčka, který patří neodmyslitelně k Brnu. Zde totiž žil a komponoval a město se k němu hrdě hlásí. Má zde svoje divadlo, náměstí, nebo i akademii.

Ani letos na něj však jeho město nezanevřelo a na jeho počest vyslalo do ulic tramvaj, která je nejnovější propagací Janáčka od Turistického informačního centra Brno (TIC Brno). „Jezdí po městě a sloganem „Leoš Janáček jede“ a propaguje nejen samotného skladatele, ale také jeho opery v pojetí známé brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové. Říká se, že kdysi Janáčka tramvaj málem přejela, tak teď se na ní projíždí městem, kde žil a tvořil,“ řekla Lenka Němcová, mluvčí TIC Brno.

Skladatele, mezi jehož tvorbu patří opery Její pastorkyňa, Příběhy lišky Bystroušky nebo Věc Makropulos, si lidé připomínají i nejen novou tramvají, ale i obročním mezinárodním festivalem Janáček Brno.

„Je aktuálně vítězem prestižní The International Opera Awards v kategorii operních festivalů. Je přehlídkou špičkových domácích i zahraničních inscenací Janáčkových oper s řadou dramaturgicky objevných koncertů,“ doplnila Němcová.

Děti se o něm můžou vzdělávat i prostřednictvím webu www.leosjanacek.cz, kde na ně čekají nejen zajímavosti ze skladatelova života a kompletní soupis díla, ale i hudební pexeso a animovaná videa. „Najdete zde také inspiraci pro návštěvu města nebo nabídku originálních dárků s janáčkovskými motivy od místních výtvarníků a designérů,“ nalákala Němcová.

Nejen děti, ale i dospělí se mohou vydat po stopách Leoše Janáčka, jak napovídá označení stezky. Ta je totiž spojena s Janáčkovým životem a tvorbou. Cestu lemují informační panely, jako památník nyní funguje jeho domek na Smetanově ulici, kde prožil téměř posledních dvacet let života.

Ve vedlejší budově sídlí Archiv Leoše Janáčka s rukopisy všech skladeb a úřední a soukromá korespondence. Archiv je přístupný odborné veřejnosti a roku 2017 se zapsal do Paměti světa UNESCO, stejně jako Brno se zapsalo ve stejném roce do Sítě kreativních měst UNESCO.

„Ve městě a na hudebním portálu www.brnomestohudby.cz si můžete dle svého vkusu vybrat od opery přes muzikály, festivaly a koncerty různých žánrů až po busking (hraní na ulici). Ten město cíleně rozvíjí v rámci multižánrového festivalu Maraton hudby Brno, který v srpnu na tři dny proměňuje Brno v jednu nekonečnou hudební scénu,“ dodala mluvčí.

Leoš Janáček je hudební skladatel, který se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech a zemřel 12. srpna 1928 v Moravské Ostravě. Byl celosvětově uznávaný, přestože se stylem řadil do generace hudební moderny. Je znám především díky svým operám, symfonické básni Taras Bulba, nebo smyčcovým kvartetům.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: