Čerstvý vzduch v autobusech se mění automaticky. Dopravní podnik žádá cestující, aby neotvírali okna  Brno
  04.04.2019

56 vybraných autobusů brněnského dopravního podniku vyjede do ulice jihomoravské metropole se zabudovanou klimatizací. K nim přibude ještě dvacítka úplně nových vozů, kde je klimatizaci základní výbavou. Přepravce zlepšil cestovní komfort, zároveň však nabádá cestující, aby ve vozech za jízdy neotevírali okna.

„S otevřenými okny je klimatizace neúčinná“. Takový či podobné nápisy zdobí každý klimatizovaný autobus brněnské hromadné dopravy. Ani to ale některým lidem v létě nebrání ve snaze okénka otevírat kvůli větrání.

„Klimatizaci řidiči ve vozech spouští nejpozději tehdy, když venkovní teploty přesáhnou 25 stupňů Celsia. Cestující jsou na ni upozorněni nápisy na oknech. Je třeba, aby neotevírali okna, jinak bude neefektivní,“ vysvětloval ředitel přepravní společnosti Miloš Havránek.

V letošním roce bude polovina autobusů, které denně vyjíždí do ulic města pod Špilberkem, klimatizovaná. Náklady na zabudování klimatizace do jednoho staršího autobusu přijdou na skoro půl milionu korun. Celá tato aktivita tak stojí 28 milionů.

„V průběhu jara také podnik očekává dodávku dvaceti nových autobusů, které budou opatřeny klimatizací. Těmi nahradí staré, neklimatizované vozy,“ doplnil ředitel.

Dopravní podnik přidává i srovnání. Za 28 milionů, které investoval, by pořídil například čtyři nové kloubové autobusy.


Autor: Petr Jindra
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: