Na Brněnské přehradě skončila plavební sezona. Příští přinese dvě novinky  02. 11. 2019

Lodníci ukončili posledním dnem října 73. plavební sezonu v Brně. Během ní se svezlo 245 tisíc lidí a pořádalo se 215 soukromých akcí. Příští sezonu se na vodu vrátí zrekonstruovaná loď Dallas pod staronovým jménem a otevře se bezbariérová zastávka.

Letošní plavební sezona v Brně sice skončila, ale už se mluví o další, v pořadí už čtyřiasedmdesáté. Na ni připravuje dopravní podnik hned dvě novinky. Do provozu se má vrátit zrekonstruovaná loď Dallas, která ponese své původní jméno Moskva z roku 1955. Dlouhá rekonstrukce trvající od konce února stála 15,6 milionů korun, z čehož skoro třetinu pokryly dotace.

„Protože přejmenování podle loďařů přináší smůlu, chtěli jsme se vrátit k jejímu původnímu jménu. Toto rozhodnutí však vzbudilo rozporuplné emoce, rádi na toto téma ještě otevřeme diskusi,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Druhou novinkou bude výstavba bezbariérové zastávky Nová osada. Nahradit má stávající Osadu a Sokolské koupaliště.

V pořadí už 74. plavební sezona má na co navazovat. V letošním roce se totiž od půlky dubna do konce října svezlo lodí 245 tisíc lidí, což je o deset tisíc víc než loni. Vzrostl také zájem o soukromé plavby, kterých letos pořádalo 215 organizátorů.

„V některých termínech jsme museli objednávky dokonce odmítat. Obliba výletů na lodi je úměrná počasí a kvalitě vody v přehradě, v tomto směru nám letos přálo štěstí,“ dodal Havránek.

Konec plavební sezony však neznamená konec provozu v areálu lodní dopravy. Nyní čeká lodníky kontrola a servis všech lodí.

„Po vytažení lodí na břeh je čeká demontáž baterií, odvodnění, prohlídka podponorové části plavidel, kormidelních a požárních systémů, ovládací elektroniky atd., dále obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ řekl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.
Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: