Máj, lásky čas aneb Jsou aktivnější muži nebo se dnes více snaží ženy?FOTO: MUDr. Petra Sejbalová, primářka Sexuologického oddělení FN Brno. Zdroj: fnbrno.cz  Brno
  08.05.2017

Primářka Sexuologického oddělení doktorka Petra Sejbalová se zajímá o trendy v hledání životních partnerů. Pozoruje změnu od chování generace současných babiček.

Sexualita muže je podle primářky podmíněná hormonem testosteronem, jehož hladiny se v životě mění málo.

Ženská sexualita je závislá na různých hormonech: její sexuality se mění v těhotenství, během kojení, při období přechodu, dokonce i během menstruačního cyklu, pokud žena neužívá hormonální antikoncepci. 

"Hormony mění chuť na sex, sexuální prožívání i orgasmus. Proto u žen nacházíme výkyvy, zatímco muži mají díky testosteronu chuť na sex často, někteří v podstatě pořád," potvrzuje Sejbalová. 

Sexualita ženy je navíc daleko více ovlivňována i jejím stavem, aktuální náladou, ale i například nemocnými dětmi či dokonce neshodami v zaměstnání.

Stresy současnosti

K potížím v sexuálním oblasti patří erektilní dysfunkce, která mít příčinu nejenom fyzickou, ale může ji vyvolat i psychický stres. 

"Někdy k nám přicházejí pacienti s prosbou podat výkon jako za mlada, hlavně pokud mají novou partnerku," popisuje Sejbalová.

Podle ní si také část klientů stěžuje na sníženou nebo úplnou ztrátu chuti k sexu, což bývá nejčastěji způsobeno překotným a nezdravým způsobem života. 
 
Ženy si nejčastěji stěžují také na sníženou nebo celkovou ztrátu sexuálního apetitu, která může přejít i v odpor k sexu, zejména v případech partnerského nesouladu. Kvalita a harmonie ve vztahu je pro sexuální prožívání ženy velmi důležitá.

A jak je to dnes se sváděním?

Vedou stále muži nebo přebírají otěže ženy? Pořád platí, že muži svádí ženy a ženy svádí muže.

Doktorka Sejbalová však zdůrazňuje, že ženy jsou ve svádění daleko vynalézavější, důvtipnější a zkušenější, a to někdy do té míry, že muž ani nepozná, že byl sveden a myslí si, že „svoji kořist“ ulovil.

Pravda bývá většinou taková, že žena si vybírá, komu dovolí být jejím lovcem, někdy lov dokonce cíleně protahuje a až později muži dovolí, aby ji ulovil.
 
"Některé ženy popisují úbytek mužů – lovců. Spíš se jedná o zvýšenou stydlivost, nízké sebevědomí nebo nedostatek odvahy, když potkají krásnou, sebevědomou a soběstačnou ženu," uzavírá primářka.


Autor: Lenka Jirků

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: