Hřbitov jako encyklopedie? O životě zesnulých osobností prozradí více QR kódy  Brno
  08.10.2019

S blížícím se podzimem a svátkem zesnulých se mnoho lidí vypraví uctít památku svých příbuzných nebo přátel. Při procházce po hřbitovech se od října dozví řadu informací o zde pochovaných významných osobnostech. Umožní jim to Správa hřbitovů města Brna ve spolupráci s tvůrci Encyklopedie dějin města Brna. Díky QR kódům umístěným u hrobů si každý s chytrým telefonem může přečíst zajímavosti o životě a díle pohřbeného.

Na brněnském ústředním hřbitově odpočívá řada osobností. Jsou tam uloženy například ostatky Bohuslava Fuchse, Leoše Janáčka, Karla Absolona, Gregora Johanna Mendela, Jana Skácela nebo Rudolfa Těsnohlídka.

Od 3. října je možné se o těchto osobnostech přímo u jejich hrobu dozvědět více. „K čestným hrobům jsme nainstalovali cedulky s QR kódy. Návštěvník je snadno najde prostřednictvím mapové aplikace, chytrým zařízením načte kód a následně se mu otevře stránka se životopisem na Encyklopedii dějin města Brna. Uvidíme, jak se nápad ujme. Rádi bychom jej rozšířili i o další osobnosti, jejichž hroby nejsou prohlášené za čestné,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.

QR kódy jsou instalovány i na čestných hrobech, které se nacházejí na ostatních deseti brněnských hřbitovech. „Díky tomu si každý návštěvník může jednoduše přečíst informace o životě a díle zesnulých osobností přímo u hrobu,“ uvedla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

V současné době je v Brně 171 čestných hrobů. O tyto hroby pečuje město a správa hřbitovů. U nových čestných hrobů se město postará o realizaci náhrobků včetně jejich výtvarné podoby, u starších pak dbá o jejich opravy. Správa hřbitovů hroby celoročně kompletně udržuje a v exponovaných obdobích jako Dušičky nebo Vánoce se stará i o jejich výzdobu.

Největší hřbitov v republice

Ústřední hřbitov v Brně byl zřízen v roce 1883 a je nejrozsáhlejší v Česku. Disponuje přibližně 80 tisíci hrobovými místy, v nichž bylo pochováno přibližně 400 tisíc osob. Dalších asi 45 tisíc zemřelých bylo rozptýleno.

„Brněnský ústřední hřbitov je největší v naší zemi a je na něm pochovaná řada významných a slavných osobností. Vzhledem k velikosti hřbitova však ne každý ví, kde se jednotlivé hroby nacházejí. K tomuto slouží aplikace města hrbitovy.brno.cz/mapa/pruvodce-po-hrbitovech.


Autor: ) ( redMísto události: Vídeňská 307/96, Brno


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: