Kdo chce kupovat jízdné v MHD přes internet, musí se registrovat na eshopuNákupy jízdenek přes internet usnadní od ledna nový eshop. Nákup bude bezpečný. Ilustrační foto  Brno
  29.12.2016

Brňané si budou moci v lednu 2017 na internetovém eshopu koupit jízdenky, ale musí se napřed zaregistrovat, vyplnit údaje a vložit do systému svou fotku. Vše bude přitom zabezpečené tak, aby se k jejich údajům nikdo nedostal.

Město Brno zažije od 1. ledna malou revoluci v dopravě. Novinky se týkají předplatních jízdenek na městskou hromadnou dopravu: šalinkaret.

„Kdo v Brně platí za odpad, může požádat o příspěvek na elektronickou roční základní nepřenosnou šalinkartu pro zóny 100+101. Příspěvek ve výši 1 425 korun schválili v polovině října 2016 zastupitelé,“ uvedla mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Taušová.

Druhou novinku představuje Elektronické odbavování cestujících, jež by mělo usnadnit nakupování jízdného do MHD v Brně.

Stačí si vyřídit elektronickou šalinkartu a poté si cestující mohou jízdné platit z domu, aniž by museli chodit na místa, kde se jízdenky prodávají. To umožní i e-shop, jež bude fungovat na této adrese.

Příspěvek na roční jízdenku bude stát 1 425 korun, což je třicet procent současné ceny základní nepřenosné roční jízdenky pro MHD.

Stačí se zaregistrovat a vložit fotku
„Žadatel zaplatí plnou cenu a po kontrole splnění všech podmínek motivačního programu mu bude převeden příslušný příspěvek na účet,“ informovala Taušová.

Tento příspěvek se týká jen jízdenek koupených elektronicky v eshopu, jenž bude přístupný od 1. ledna.

Příspěvek bude moci dostat každý poplatník místního poplatku za komunální odpad ve městě, každý, kdo není od placení osvobozený a nemá tam dluh.

Nákup probíhá tak, že zákazník se zaregistruje v eshopu, kde vyplní potřebné údaje, zvolí si nosič jízdenky a nahraje fotku.

„Následně vybere požadovaný typ jízdenky a zvolí způsob platby. Pokud kupuje základní nepřenosnou roční předplatní jízdenku pro zóny 100 a 101, může požádat po ověření osobních údajů zatržením příslušného políčka o poskytnutí příspěvku od města Brna,“ pokračovala Taušová.

Příspěvek má motivovat
Systém bude dobře zabezpečený a k údajům nebude mít nikdo nepovolaný přístup. Číslo karty bude zašifrované do kódu TOKEN.

Revizoři budou ke kontrolám používat čtečku neumožňující odečítání plateb.„Příspěvek na roční šalinkartu má plnit několik funkcí. Cestující má motivovat k častějšímu využívání veřejné dopravy a k řádnému plnění povinností, jako je platba místního poplatku za odpad,“ doplnila Taušová.

Program přispěje i na zvýšení počtu lidí s trvalým pobytem v Brně.


Autor: Lenka Drelichová

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: