Obliba Olympijských parků nekončí: zázemí nabídne i unikátní areál brněnského výstaviště

26.06.2017
Na brněnském výstavišti vznikne příští rok Olympijský park, který bude sportovní dění přenášet z televize do "reality". Nejen Brňané si totiž budou moci díky tomuto projektu vyzkoušet různé sporty a předvést své výkony. Obdobný park vznikne při konání Zimních olympijských her Pchjongčchang 2018 i v Ostravě.

V Olympijském parku si lidé vyzkoušejí různé sporty. FOTO: Jihomoravský kraj

Premiéru bude mít Olympijský park v Brně v době konání Zimních olympijských her Pchjongčchang 2018. Sportovní dění nabídne plocha pavilonu Z s kruhovým půdorysem třeba pro hokejové hřiště a curlingové dráhy, další sportovišt obklopí prostranství kolem pavilonu.

"Akce v Brně naváže na úspěšné projekty z minulých olympiád: v roce 2014 při olympiádě v Soči na Letné v Praze navštívilo park 409 tisíc návštěvníků," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

V loňském roce při Letních olympijských hrách v Riu hlavní olympijský park na Lipně se 47 sporty navštívilo 341 tisíc lidí, vedeljší park byl ještě v Ostravě, Plzni a Pardubicích.

„Unikátní areál brněnského výstaviště může právě takové akci poskytnout výborné zázemí. Olympijský park v Brně nabídne výjimečný sportovní program a zážitky milovníkům sportu nejen z Brna, ale i z širokého okolí,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Propojení sportovců s fanoušky

"Atraktivní nabídka Olympijského parku je koncipována tak, aby propojila českou reprezentaci v Koreji a sportovní fanoušky na jižní Moravě. Olympijská myšlenka je silnou motivací nejen pro aktivní sportovce, a proto doufám, že se tento projekt setká zejména u mladých lidí našeho kraje s pozitivní odezvou,“ doplnil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Jsme rádi, že projekt Olympijské parky zavítá poprvé i do Brna. Věříme, že si zdejší sportovní fanoušci najdou cestu do pavilonu Z a vyzkoušejí si různé sporty, které se v parku představí. A věříme, že nejen ti fanoušci, které v uplynulé sezoně potěšila triumfem v hokejové extralize domácí Kometa,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Počasí projekt nenaruší a tak si budou moci zájemci sportovní zábavu užívat v Brně bez starostí.

 „Sportoviště, která vyrostou uvnitř pavilonu, nebudou závislá na počasí a poskytnou fanouškům po celou dobu konání parků stabilní prostředí,“ sdělil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Město se zviditelní i v zahraničí

Brno se díky projektu může prezentovat také v zahraničí. Český olympijský výbor totiž koordinuje projekt Sport Parks Inspired by the Olympics zaměřený na pořádání podobných parků jako v Česku, a to v různých evropských zemích.

"Aktuálně jsou v projektu Sport Parks Inspired by the Olympics zapojeny národní olympijské výbory z Belgie, Chorvatska, Francie, Finska, Itálie, Nizozemí a Rakouska," vyjmenovala mluvčí.

Český projekt je přitom v mnoha směrech využíván jako vzorový. 

"I na základě případových studií z konání jednotlivých parků vznikne na podzim roku 2018 obecná koncepce a detailní manuál pro národní olympijské výbory, které budou chtít v budoucnu tento projekt pořádat," uvedla Brindzáková.

„Olympijské parky v Česku ukázaly, že díky nim lze přiblížit sport, různé sportovní aktivity i olympijské hodnoty veřejnosti a zejména dětem, které pak mohou pokračovat se sportem například v klubech, jež se v parcích prezentují, což je jen jeden z odkazů, které parky v místě konání zanechávají,“ řekl Kejval.

Obdobný tomu brněnského bude v přístím roce park i v Ostravě.

Autor: Šťávová Vendula

Místo události: Výstaviště 405/1,Brno-střed

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rotvajler v Brně zaútočil na pudla. Pokousal i muže, který ho chtěl bránit

  19.03.2018
  Rozzuřený rotvajler zaútočil v neděli v Brně - Komárově na jiného psa. Pokousal i muže, který se pudla...

  Kometa udolala Vítkovice i napočtvrté a obhájce titulu míří do semifinále

  18.03.2018
  Nedělní čtvrté čtvrtfinále přitáhlo opět vyprodanou arénu. Ta sledovala převážně nepřesné střely domácích...

  Kometa v třetím zápase převálcovala Vítkovice 4:0 a má nakročeno k semifinále

  17.03.2018
  Kometa oslavila další svou legendu a poté ovládla zápas. Třemi góly v první třetině si hosty podmanila...

  VIDEO: 44letý cizinec v Brně vykopl dveře od bytu, ven ho dostali až strážníci

  17.03.2018
  Tlučení a kopání do dveří vyděsilo obyvatele jednoho z bytových domů v centru Brna. Přivolali proto strážníky....

  "Šéfová" z brněnské porodnice se stala stříbrnou Sestrou roku 2018

  17.03.2018
  „Šéfová" z porodnice na Obilním trhu Pavla Opálková se stala „stříbrnou sestrou roku 2018“. Skromně však...

  FOTO: Brněnští strážníci našli 296 stříkaček. Nejhůř dopadl brněnský "Bronx"

  16.03.2018
  Akce Jehla, jak brněnští strážníci pojmenovali mimořádný sběr pohozených injekčních stříkaček, má za...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: