Nevidomí mají seniorům co nabídnout. Projekt Návštěvy Potmě je nově také v Brně  Brno
  17.07.2019

V Praze, Budějovicích a také v Plzni se dobře uvedl projekt Návštěvy Potmě, nyní se rozšířil i do Brna. Nevidomí mají čas na osamocené seniory na jižní Moravě, kterým projekt nabídne například hudbu, procházky, nebo pletení. Pamatují i na jejich zdraví.

Jedni "sociálně znevýhodnění" pomáhají druhým: opuštěným seniorům od března 2018 pomáhají nevidomí, kteří se tak uplatní na trhu práce. Na starosti mají návštěvy a společné aktivity.

Nadační fond Českého rozhlasu, který projekt zaštiťuje, staví na přednostech nevidomých. „Ti díky vlastním zkušenostem a vzájemnému kontaktu dokážou rozpoznat a podchytit úbytek zraku i sluchu u seniora a navrhnout řešení. Projekt reaguje také na problematiku sendvičové generace a nabízí pomoc všem, kteří kvůli péči o děti nemají na své rodiče příliš času,“ řekla Karolina Žampachová, mluvčí projektu.

Pro seniory připravují různé aktivity, díky nimž se vrací do svého mládí, jako jsou zpěv, hra na hudební nástroje, procházky a pletení. „Služba je cílena na seniory, kteří většinu času tráví o samotě ve svých domovech, odlehčovacích centrech, stacionářích, či domovech pro seniory, kde personál nemá kapacity na individuální přístup. Během návštěv se mohou senioři s nevidomými věnovat čemukoli, co vrací chuť do života,“ vysvětlila vedoucí projektu Gabriela Drastichová.

Projekt vznikl díky iniciativě nevidomých v Praze, poté se rozšířil do Českých Budějovic a do Plzně. V roce 2018 pomohlo šestnáct postižených 500 seniorům ve 26 zařízeních. Pro ty osamělé a pro důchodce v domovech je tato služba zadarmo, pokud ji objednává rodina, pak jsou první tři návštěvy zdarma a další stojí 250 korun na hodinu.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: