Péče o pacienty s nemocí motýlích křídel se rapidně zlepšila. Jsme lepší než západ, tvrdí lékařka

Hana Bučková svůj život zasvětila nemoci motýlích křídel. I díky ní mají lidé s touto chorobou lepší život. Zdroj: FN Brno

06.03.2019
Špičkovou péči, která překoná i standard západních zemí, poskytují české nemocnice pacientům, kteří trpí nemocí motýlích křídel. Jednou z největších kapacit v tomto oboru je i Hana Bučková z brněnské Fakultní nemocnice. I díky ní se pacienti s nemocí perou snáz.

Epidermolysis bullosa congenita. Slyšet tento verdikt od kožního lékaře není nic příjemného. Znamená, že trpíte takzvanou nemocí motýlích křídel.

Toto vzácné kožní onemocnění se vyznačuje puchýři na kůži a sliznicích a křehkostí kůže, která připomíná křídla motýlů - podle toho je také nemoc pojmenovaná.

„V rámci mezinárodního srovnání mohu říct, že v žádné zemi z bývalého východního bloku nefunguje EB Centrum a péče o vzácná kožní onemocnění tak komplexně jako u nás. A není to běžné ani v západní Evropě,“ vyzdvihovala odbornice z Brna.

Sama v roce 1996 založila Sekci dětské dermatologie a později také právě EB centrum. Tedy mezioborový tým specialistů. „V devadesátých letech začaly ve světě vznikat mezioborové týmy, což mě přivedlo k myšlence, že jej také musíme vybudovat. Tato onemocnění vyžadují skutečně komplexní přístup několika specializací včetně například gastroenterologa, plastického chirurga kvůli srůstům prstů nebo rehabilitačního lékaře, protože pacientům tuhnou klouby,“ vysvětlovala.

Protože se nejen dětské dermatologii věnuje už dlouho, může srovnávat péči v minulosti a dnes. „Utrpení pacientů, když se jim strhávaly ve vodě prokrvácené obvazy, bylo obrovské. Tato nemoc se později stala také tématem mé doktorské práce. Tehdy jsem měla okolo 40 pacientů, což se bralo jako velké číslo, dnes jich máme v centru 300,“ srovnávala.

Právě utrpení a zbědovaný stav pacientů ji vedl k tomu, aby právě tomuto oboru zasvětila svůj kariérní život. Není to však jen zlepšení léčby, na čem její vědecký tým pracuje. Ve spolupráci s centrem molekulární biologie také odborníci zkoumají geny, které mohou za kožní nemoci. Například při umělém oplodnění je tak možné zabránit tomu, aby se narodilo dítě s nemocí motýlích křídel.

„Pokrok je obrovský a vnímají jej zejména starší pacienti. Pro maminky je to vždycky strašný šok, ale zatímco v dřívější době zůstaly samy a separované, dnes je díky mezioborovému týmu odborníků péče a informovanost o tomto onemocnění nesrovnatelně větší a začíná u novorozence,“ dodala na závěr.

I díky ní tak lidé trpící touto nemocí, včetně jejich blízkých, mají snazší a příjemnější život. Každé pomoci a rady si totiž nesmírně váží.


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

Místo události: Jihlavská 20,Brno

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Hrad, obraz nebo socha: "nej" opravnou památku určí odborníci, ostatní mají Cenu veřejnosti

  15.03.2019
  O kulturní památky je třeba se starat, aby si jich mohly vážit i budoucí generace. Nejen z úcty k tradici,...

  Spánek může být věda. Brněnští odborníci poradí, jak spát tvrdě a dobře

  14.03.2019
  Nejen české, ale i evropské centrum spánkové medicíny. Takový přívlastek by mohlo nést pracoviště mezinárodního...

  Znalci Brna nabídnou turistům i zájemcům originální trasy prohlídky města

  13.03.2019
  Brňany čeká už potřetí speciální procházka jihomoravskou metropolí. Nadšení znalci místních zajímavostí...

  Kam v Brně na nákup? S výběrem pomůže mapová aplikace v mobilu

  05.03.2019
  Potřebujete udělat menší nákup a nevíte, který z obchodů je nejblíž? V Brně vám s výběrem pomůže nová...

  Legendární Dallas opustil brněnskou přehradu Na opravu se podívá na Pardubicko

  03.03.2019
  Nejen silničními či drážními vozidly se pyšní brněnský dopravní podnik. Do jeho flotily patří také několik...

  Osmáci a deváťáci v Brně natočí příběhy svých sousedů, akci organizuje Paměť národa

  01.03.2019
  Vytvořit televizní či rozhlasovou reportáž budou moci žáci osmých a devátých tříd z brněnských základních...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: