Astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar má svou planetku. Od Masarykovy univerzity dostal Zlatou medailiPo Grygarovi pojmenovali malou planetku. Teď dostal Zlatou medaili od Masarykovy univerzity. FOTO: Wikipedie  Brno
  07.11.2016

Astronom Jiří Grygar na konci října převzal medaili od Masarykovy univerzity. Tento neúnavný popularizátor vědy je říznou osobností: jedno ocenění již v minulosti také odmítl.

Jiří Grygar oslavil osmdesáté narozeniny. Jedná se o astronoma a populizátora vědy, jenž ve středu 26. října převzal zlatou medaili Masarykovy univerzity.

V minulosti pracoval Grygar na Masarykově univerzitě, nyní působí na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky.

"Astronom a astrofyzik je uznáván nejen za svoji vědeckou práci, ale i za svoje postoje ke vztahu vědy a víry, za což v minulosti získal cenu UNESCO Kalinga Prize," stojí na webu univerzity.

V roce 2009 měl dostat Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace, ale podle jeho vlastních slov ji převzít nechtěl, protože ocenění nese jméno instituce, která poškozuje zájmy a dobré jméno akademie věd.

V roce 1971 byla objevena malá planetka a Grygarovi je poctou, že dostala jméno po něm.

Slavnostní předání se uskutečnilo v kině Scala při Grygarově přednášce Záludné výběrové efekty a zářivé vyhlídky astronomie.


Autor: Lenka Drelichová

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: