Havlovu uličku už mají, teď přidají i lavičku - po Washingtonu a Dublinu  Brno
  03.07.2019

Lavičky Václava Havla reprezentují českého státníka a dramatika v zahraničí a v mnohých městech lákají spousty turistů. Jedna bude nově stát i v Brně na Kapucínských terasách a bude připomínat výročí narození významného českého státníka.

Světoznámého dramatika, disidenta a prezidenta bude v Brně nově připomínat lavička z projektu Lavička Václava Havla. Město vyjde na 300 tisíc korun bez DPH.

„Hodnota myšlenek Václava Havla byla vysoká už v době nesvobody, ale ani v současnosti neklesá. V atmosféře, kdy má cenu jen to, co se dá převést na peníze, kdy mravnost, poctivost a zásady nejsou životním cílem člověka, ale důkazem jeho slabosti, si potřebujeme Václava Havla o to víc připomínat. Lavička bude mementem a zároveň i praktickým doplňkem veřejného prostoru,“ řekl první náměstek primátorky města Petr Hladík.

Za místo jejího stání zvolila Rada města Brna čtvrtou terasu u vysazené lípy. Z ní můžou zájemci vzpomenout třeba na uličku Václava Havla, která vede od Divadla Husa na provázku právě ke Kapucínským terasám.

„Místo pro posezení vybral Petr Oslzlý. Na Kapucínských terasách se totiž v 80. letech odehrávaly některé z Havlových her. Po jeho smrti se zde také konají vzpomínkové happeningy,“ řekla Zuzana Gregorová, mluvčí Magistrátu města Brna.

Havlovy lavičky jsou nainstalovány nejen v Česku, ale i v zahraničí. Úplně první svého druhu stojí v Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Další najdeme například v Dublinu, Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, nebo i v Šumperku.

Jedná se o projekt, který má připomínat místa spjatá s Václavem Havlem. Celé dílo je tvořené dvěma lavičkami spojenými kulatým stolkem. Jeho středem prorůstá kmen stromu. Toto výtvarné pojetí vytvořil již zesnulý architekt Bořek Šípek.Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Místo události: Kapucínské terasy, Brno


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: