Popeláři, vojáci, kuchaři i hasiči. Igráčci oslaví své jubileum opět v BrněPopeláři, vojáci, kuchaři i hasiči. Figurky Igráčku se vrátily do Brna. FOTO: Technické muzeum Brno  Brno
  11.01.2017

Před lety se v jihomoravské metropoli konala výstava oblíbených plastových fachmanů jménem Igráček. Zaznamenala takový úspěch, že se rozšířila do celého Česka a na konci roku 2016 se opět vrátila do Brna, kde si zájemci mohou figurky prohlédnout až do poloviny února.

Je to pět let, co se v Brně naposledy uskutečnila výstava Fenomén Igráček, Po spanilé jízdě republikou se tento výstavní projekt na konci listopadu 2016 vrátil do jihomoravské metropole.

Igráčky si prohlédly tisíce lidí. „Takže se například malí Igráčci coby dopravní policisté, kuchaři, zedníci, hasiči, zdravotní sestry, vojáci, záchranáři, prodavači, popeláři a opraváři ocitli v kraji Psohlavců, na Vysočině, na zámku v Děčíně, ve Slavkově, na Jesenicku, v místě pobytu proslulého generála Laudona, dále v Klášterci nad Orlicí či na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí,“ uvedla mluvčí muzea Šárka Motalová.

Výstava se na místo vzniku vrátila kvůli oslavám jubilea. Muzeum existuje už 55 let, zatímco Igráček slaví čtyřicet let od uvedení na trh.

Každá figurka je složená z devíti dílů. „Ramenním kloubem i hlavou otočí o 360 stupňů, nově mají otáčivé zápěstí a na tváři jim přibyl nos. Vyrábějí se v mužském i ženském provedení. Postavičky doplňují výbavy odpovídající danému oboru, který představují. Prvního Igráčka, zedníka, vyrobili v pražském výrobním družstvu IGRA v roce 1976,“ popsala Motalová.

Lidé si Fenomén Igráček, historii, současnost i jeho výrobu a vývoj mohou prohlédnout v Technickém muzeu do 12. února.


Autor: Lenka Drelichová

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: