První šalinu před 150 lety táhlo koňské spřežení. Oslavy nabídnou streetparty i retrotramvaje

Do ulic vyjedou letos také historické tramvaje, které cestující dovezou třeba na Dny otevřených dveří ve vozovnách. Zdroj: Ilustrační foto.

09.04.2019
Zatímco loni republika oslavovala sté výročí založení Československa, letos připadly slavné kulatiny na jihomoravskou metropoli: ta si připomíná 150 let městské hromadné dopravy v Brně. Bohatý program oslav začíná už 13. dubna.

Brněnský dopravní podnik si ke svým 150. nachystal spoustu akcí pro veřejnost, které se budou konat po celý rok. Mezi ty hlavní patří prohlídka zákulisí hromadné dopravy, tedy vozoven v Husovicích, Medlánkách a také v Ústředních dílnách.

„Zájemci budou mít možnost nahlédnout do všech provozů, taky se zúčastnit slavnostního odhalení památníku na Moravském náměstí nebo velkolepé Streetparty,“ řekla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Brno si připomíná významné výročí založení dopravního podniku. První koněspřežná tramvaj totiž vyjela 17. srpna před 150 lety a zajistila metropoli první provoz MHD v tuzemsku. 

S oslavami navazuje dopravní podnik i na opravy historických vozů, kterých má letos v plánu opravit třináct. Rada města Brna opravy dotovala 2,3 milionem korun. Všech 50 opravených i současných vozů seřazených od nejstarší po nejmladší pak budou vystaveny s posledním dnem srpna na trase od Lidické ulice do Králova Pole. Od půl druhé odpoledne zde začnou komentované prohlídky.

„Za zmínku stojí tramvaj Tatra T2 z roku 1959, která v Brně nejezdí v provozu s cestujícími od roku 1998. V roce 2016 byla v Ústředních dílnách zrenovována,“ uvedl provozní ředitel DPMB Jan Seitl.

Historické vozy opravuje podnik už od roku 2014. Do současnosti zrekonstruoval například trolejbus Škoda 15Tr, Karosa B732 a tramvaje T3 a K2. Opravou si prochází i tramvaj 4MT, která je pro podnik náročným úkolem, protože se jedná o soupravu dvounápravových tramvají. Nicméně se jedná o typ vyráběný pouze pro Brno. Svou premiéru bude mít během oslav.

A co víc, od zahájení plavební sezony do října vyjedou do ulic retrotramvaje na vybrané pravidelné lince. „Konkrétní nasazení bude vždy zveřejňováno na webových stránkách DPMB v aktualitách,“ dodala mluvčí. V letní sezoně pojedou linky H4 a H24 v pravidelném víkendovém režimu.

Brno si připomíná významné výročí založení dopravního podniku. První koněspřežná tramvaj totiž vyjela k 17. srpnu přesně před 150 lety a povýšilo město na první s provozem MHD. Oslavy zaštiťuje primátorka Markéta Vaňková.

O programu oslav více zde.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Oslavy výročí 150 let MHD v Brně zahájí 73. plavební sezona


Autor: Lucie Pinková

V City publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Dětem i zvířatům zavřeným v autech jde ve vedrech o život, varují policisté

  14.07.2019
  Venku čtyřicítky, v autě ještě o desítky stupňů víc. Vysoké teploty v horkých dnech ohrožují zvířata...

  Janáčkovy 165. narozeniny slaví Brno jeho tramvají. Kdysi skladatele málem přejela

  11.07.2019
  Brněnský hudební skladatel Leoš Janáček slaví 165 let. K nim mu město pořídilo tramvaj, web se zajímavostmi...

  Havlovu uličku už mají, teď přidají i lavičku - po Washingtonu a Dublinu

  03.07.2019
  Lavičky Václava Havla reprezentují českého státníka a dramatika v zahraničí a v mnohých městech lákají...

  ROZHOVOR: Biker Kolář sbírá tituly. Chtěl by zdolat i Burj Khalifu

  30.06.2019
  Osmadvacetiletý český bike trialista Vašek Kolář se svými freestylovými triky a jízdním stylem vyrovná...

  Žvýkání tabáku mají mladí stále víc v oblibě. Je škodlivější než kouření, varují lékaři

  29.06.2019
  V poslední době se mezi mládeží stále častěji lékaři setkávají s užíváním žvýkacího tabáku. V Česku je...

  Brněnští strážníci neskrývají svá jména ani tvář. Lidé je mohou kontaktovat

  22.06.2019
  Strážníci městské policie, kteří se pravidelně pohybují ve svěřené lokalitě v Brně, už nebudou dále pro...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: