Profesionálové se utkali s amatéry na squashovém turnaji ve ViktorceProfesionálové se utkali s amatéry na squashovém turnaji ve Viktorce. FOTO: FB stránky Squash Viktoria  Brno
  01.11.2016

Na squashový „B“ turnaj ve Viktorii Brno se o uplynulém víkendu nahlásilo 49 hráčů. Zápasy sledovali juniorští diváci i čeští top hráči. Vítězství se po dlouhém dni dočkal nejvýše nasazený hráč turnaje Jaroslav Čech.

Squashová sezona trvá už nějaký ten pátek. Od začátku - od září - odehráli hráči v nižších kategoriích několik turnajů kategorie „D“ a „C“. Konal se i „B“ turnaj v Hector Sport Center v Praze.

Druhý pořádal poslední říjnovou sobotu klub Viktoria Brno. I přes tři omluvy bylo před kurty tento den plno.

„Maximální počet přihlášených je 56 hráčů, k nám se jich nahlásilo 52, což je skvělé,“ řekl ředitel turnaje Radim Švec. Přijeli hráči takřka z celé republiky.

Muže potrápila na kurtu i juniorská „divoká karta“

Ne všichni nahlášení squashisté zaujímají v českém žebříčku 16. až 200. příčku. Viktoria Brno udělovala tři divoké karty.

„O jednu se hrálo na posledním déčku, tu získal Giertlí. Udělili jsme ji také Dudeškovi a Markovi Panáčkovi. Vysloužil dostal kartu od asociace,“ vyjádřil se k divokým kartám Švec.

Marku Panáčkovi je navíc pouze 14 let a stále hraje juniorskou ligu. V juniorech do 15 i do 17 let je jasná jednička.

„Jsou to pro něj velké zkušenosti. Je na mužském turnaji, je mu 14 let, vidím v něm budoucnost brněnského squashe,“ pochválila nejmladšího účastníka turnaje česká trojka, Daniel Mekbib.

Podívat se na hráče přišel i Martin Švec. „Marka, když lidi vidí, hlavně kvůli jeho výšce, říkají, že ani není možné, jak hraje. Snad nás v budoucnu posílí v reprezentaci, věřím tomu. Je do toho šíleně zapálený, má talent,“ přišla pochvala i z úst aktuální české světové jedničky.

Profesionálové proti „amatérům“

Turnaje kategorie „B“ jsou něčím specifické. Jak říká Mekbib, potkají se profesionální hráči s takřka amatéry, kteří hrají 3. ligu. „Potkají se hráči, kteří by si normálně na kurtu nezahráli,“ dodává.

„Na turnajích kategorie B bývá vysoká účast. Vidíme tu hráče jako Jarda Čech, bývalý reprezentační hráč, ale na druhou stranu tu jsou hráči, kteří hrají 3. ligu. To je pro mě za „béčku“ zajímavé,“ říká Martin Švec.

Úspěchy Viktorky jsou velké

Tento klub má za sebou četné úspěchy, co se týče squashe. „V juniorech vyhrajeme každoročně pět až sedm titulů. Za dospělé se loni ukázal Martin Švec, který hrál finále mistrovství republiky. Navíc v žebříčku je Dan Mekbib třetí, Ondra Uherka pátý. V extralize mužů zaujímáme druhé a šesté místo. V extralize žen třetí a šesté místo,“ říká ředitel turnaje.

Klub touží i po rozšiřování své členské základny. „Trenéři se ji snaží každým rokem zvětšit. Chodí do základních škol s nafukovacím kurtem a hledají nové talenty.“

Squash je stále v republice v pozadí

„Výhodou squashe pro rekreační hráče je, že za půl hodiny máte nasportováno a vystaráno na týden. Nevýhodou je, že lidé v Česku moc neví, že se dá squash hrát na profesionální úrovni. Spousta jich to bere jen jako koníček a povědomí o profesionálním squashi není zas tak velké,“ mrzí českou čtyřku.

Zápasy začaly v ranních hodinách. Finálový zápas skončil krátce po sedmé večer. Neúprosný boj o „zlato“ nakonec lépe vyzněl pro Jaroslava Čecha, který svého protihráče, domácího Vojtěcha Rybu, porazil ve třech setech.

Třetí místo obsadil Dominik Dibský. Petra Steinera porazil ve třech setech. Kompletní výsledky jsou k dispozici na oficiálních stránkách České asociace squashe.

Sezona potrvá ještě několik měsíců. Skončí až v červnu.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: