Hyperloop má zelenou. Vidina rychlosti 1 200 km/h představitele Brna uhranula  Brno
  19.01.2017

Představitelé Brna propadli představě, že by doprava mezi největšími městy republiky trvala jen pár minut. Město podepsalo smlouvu s firmou Hyperloop Transportation Technologies (HTT), která projektuje dopravu rychlejší než letadlo. Společnost už dosáhla dohody se Slovenskem, které má být křižovatkou linky HTT na trase spojující Vídeň, Bratislavu a Budapešť.

V prostředí moderního brněnského planetária na Kraví Hoře se konala konference o dopravě snů. Hyperloop urazí až 1 200 kilometrů za hodinu a výsledkem byla dohoda spolupráce mezi Brnem a společností Hyperloop Transportation Technologies (HTT).

„Cílem konference bylo seznámit veřejnost s touto revoluční technologií a diskutovat o potenciálu jejího využití. Důležité bylo představení možností spolupráce na vývoji této technologie se zapojením místních,“ uvedla mluvčí brněnského magistrátu Kateřina Gardoňová.

HTT jedná i v okolním zemích: uvažuje o možnosti cesty na východ mezi Bratislavou a Košicemi, kde by cesta měla trvat jen 25 minut, což je 10 krát rychlejí než současné 4,5 hodiny autem.

Na konferenci se sešli i akademici, podnikatelé, dopravní experti, architekti, ekonomové, geografové, politici a sociologové.

„Můžeme vyvíjet veřejnou dopravu novým způsobem, vytvořit ekosystém, na kterém může stavět a využívat ho úplně každý. Důležitým aspektem je pro nás i zážitek a pohodlí cestujícího,“ sdělil ředitel společnosti HTT Dirk Ahlborn.

Brno se připojilo
Řešila se i otázka, jak by Brno pomohlo projekt uskutečnit a jaký vliv by tato technologie měla na životy lidí. 

„Prioritou spolupráce se společností bude zapojit zdejší výzkumnou a vývojovou komunitu. Cílem je propojení brněnských firem, startupů, univerzit či vědeckých center, která mohou pro tuto technologii vytvářet nová, chytrá řešení,“ dodal náměstek primátora pro oblast Smart city Jaroslav Kacer.

I kdyby projekt dopadl jinak, město by nové technologie dovedlo využít i v jiných oblastech.

ČTĚTE TAKÉ: HYPERLOOP BY ZKRÁTIL CESTU DO PRAHY A VÍDNĚ NA PÁR MINUT. BRNO CHCE BÝT U TOHO


Autor: Lenka Drelichová
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: