Diskuzi o nádraží radnice přeložila, místo Valentýna bude o týden později

13.02.2018
Diskuze o tom, kde by v Brně mělo stát hlavní železniční nádraží, neberou konce. Nad více variantami se přou odborníci i běžní obyvatelé či lidé, dojíždějící do jihomoravské metropole za prací. Radnice připravila veřejné projednání, kterého se může zúčastnit kdokoliv. Původně avizovaný termín 14. února však radnice posunula.

O poloze nádraží bude jednat v úterý brněnská radnice. FOTO: Archiv City.cz

Nádraží na stávajícím místě v centru Brna, nebo nové u řeky? To je spor, který v Brně nebere konce. Radnice nyní připravuje veřejné projednání, na které může přijít kdokoliv. 

Jednání bylo v plánu ve středu 14. února. Den předem však radnice informovala o přesunu termínu. "Vzhledem k tomu, že se 14. února souběžně koná zasedání Zastupitelstva městské části Brno-střed, dohodli se koaliční partneři na novém termínu veřejné debaty. Tím bude úterý 20. února v 17:30 hodin v sále zastupitelů na Nové radnici,"  uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.  

"Tématem bude modernizace železničního uzlu Brno. Veřejné projednání začne v 17 hodin v sále Zastupitelstva města Brna a zúčastní se ho primátor a jeho náměstci, zástupce Kanceláře architekta města Brna a investora Správy železničních a dopravních cest," dodal mluvčí radnice.

V Brně se spory o to, kam budou zajíždět vlaky v Brně, vedou už řadu let. Část argumentů je pro stávající polohu nádraží v centru, a druhá část zase hovoří pro přestěhování hlavního vlakového nádraží k lokalitě u řeky. 

Například studie za začátku srpna 2007 ukázala jako lepší variantu nádraží v centru. Přesun by prý přinesl Brňanům pouze komplikace.

Poloha nádraží u řeky nemá problém se zahájením stavby a mohla by začít už v roce 2020. S variantou „Petrov“ jsou však v tomto ohledu komplikace.

„Pod Petrovem by se začalo budovat až v roce 2026, ale to není jisté. Vyžaduje totiž vypracování nového územního plánu, vydání územního rozhodnutí a dalších povolení,“ uvedl už dříve městský architekt Sedláček s tím, že ten proces by trval dalších patnáct let (více o tom jsme psali zde).

Diskutovat se bude i mezi lidmi

Celkem osm setkání také proběhne v únoru a březnu každý čtvrtek od 18 hodin. Lidé si mohou vybrat místo podle své městské části. První jízda startuje už 8. února v kinosále ZŠ Svážná v Novém Lískovci.

„Chceme Brňany seznámit s výsledky studie proveditelnosti, která vyhodnocuje základní varianty Řeka a Petrov. Představíme výhody a nevýhody obou variant a také vysvětlíme důvody, proč doporučujeme stavbu nového nádraží u řeky,“ shrnuje program setkání městský architekt Michal Sedláček.

Ve druhé části setkání budou odborníci odpovídat na otázky občanů i na to, jak stavba nového nádraží ovlivní jejich městskou část. Vstup na setkání je zdarma. Seznam všech jízd je uveřejněn na www.kamnadrazi.cz

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Nádraží u řeky je levnější a umožňuje i rozvoj města. Výhled: rok 2020

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Opilý muž v Brně naboural do svodidel, pak nadýchal skoro dvě promile

  16.02.2018
  Noční jízda pod vlivem alkoholu se nevyplatila třicetiletému šoférovi. Řízení se mu vymklo kontrole a...

  Valentýnský odběr krve v Brně zlákal na sto lidí, skoro dvě desítky byli prvodárci

  14.02.2018
  Nejen zamilovaní mohli netradičně oslavit svátek svatého Valentýna. V brněnské fakultní nemocnici při...

  VIDEO: Lvíčata z brněnské zoo jsou kluk a holka, potvrdilo první vyšetření

  13.02.2018
  Týdny čekání jsou u konce. Veterinář určil při první prohlídce pohlaví dvou lvíčat, která se narodila...

  Zamilovaní mohou v Brně na Valentýna darovat krev, akce je i pro prvodárce

  12.02.2018
  Fakultní nemocnice v Brně zve pravidelné dárce i prvodárce a především vyzývá páry, aby na den zamilovaných...

  FOTO: Špína, mastnota a švábi. Hygiena zavřela asijské bistro v centru Brna

  10.02.2018
  Asijské bistro přímo v centru Brna nabízelo skutečně "chuťovky". Nejrůznější hmyz včetně švábů v mrtvé...

  Příznivci písní Karla Kryla se mají na co těšit, v neděli v Brně zazní 17 písní

  09.02.2018
  V neděli se mohou těšit příznivci Karla Kryla na dvouhodinový koncert, během kterého brněnsko-pražská...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: