Diskuzi o nádraží radnice přeložila, místo Valentýna bude o týden později

13.02.2018
Diskuze o tom, kde by v Brně mělo stát hlavní železniční nádraží, neberou konce. Nad více variantami se přou odborníci i běžní obyvatelé či lidé, dojíždějící do jihomoravské metropole za prací. Radnice připravila veřejné projednání, kterého se může zúčastnit kdokoliv. Původně avizovaný termín 14. února však radnice posunula.

O poloze nádraží bude jednat v úterý brněnská radnice. FOTO: Archiv City.cz

Nádraží na stávajícím místě v centru Brna, nebo nové u řeky? To je spor, který v Brně nebere konce. Radnice nyní připravuje veřejné projednání, na které může přijít kdokoliv. 

Jednání bylo v plánu ve středu 14. února. Den předem však radnice informovala o přesunu termínu. "Vzhledem k tomu, že se 14. února souběžně koná zasedání Zastupitelstva městské části Brno-střed, dohodli se koaliční partneři na novém termínu veřejné debaty. Tím bude úterý 20. února v 17:30 hodin v sále zastupitelů na Nové radnici,"  uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.  

"Tématem bude modernizace železničního uzlu Brno. Veřejné projednání začne v 17 hodin v sále Zastupitelstva města Brna a zúčastní se ho primátor a jeho náměstci, zástupce Kanceláře architekta města Brna a investora Správy železničních a dopravních cest," dodal mluvčí radnice.

V Brně se spory o to, kam budou zajíždět vlaky v Brně, vedou už řadu let. Část argumentů je pro stávající polohu nádraží v centru, a druhá část zase hovoří pro přestěhování hlavního vlakového nádraží k lokalitě u řeky. 

Například studie za začátku srpna 2007 ukázala jako lepší variantu nádraží v centru. Přesun by prý přinesl Brňanům pouze komplikace.

Poloha nádraží u řeky nemá problém se zahájením stavby a mohla by začít už v roce 2020. S variantou „Petrov“ jsou však v tomto ohledu komplikace.

„Pod Petrovem by se začalo budovat až v roce 2026, ale to není jisté. Vyžaduje totiž vypracování nového územního plánu, vydání územního rozhodnutí a dalších povolení,“ uvedl už dříve městský architekt Sedláček s tím, že ten proces by trval dalších patnáct let (více o tom jsme psali zde).

Diskutovat se bude i mezi lidmi

Celkem osm setkání také proběhne v únoru a březnu každý čtvrtek od 18 hodin. Lidé si mohou vybrat místo podle své městské části. První jízda startuje už 8. února v kinosále ZŠ Svážná v Novém Lískovci.

„Chceme Brňany seznámit s výsledky studie proveditelnosti, která vyhodnocuje základní varianty Řeka a Petrov. Představíme výhody a nevýhody obou variant a také vysvětlíme důvody, proč doporučujeme stavbu nového nádraží u řeky,“ shrnuje program setkání městský architekt Michal Sedláček.

Ve druhé části setkání budou odborníci odpovídat na otázky občanů i na to, jak stavba nového nádraží ovlivní jejich městskou část. Vstup na setkání je zdarma. Seznam všech jízd je uveřejněn na www.kamnadrazi.cz

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   Nádraží u řeky je levnější a umožňuje i rozvoj města. Výhled: rok 2020

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Dům ve stínu vily Tugendhat čeká rekonstrukce. Spásou mají být Norské fondy

  19.07.2018
  Centrum dialogu a poznávání, ale také badatelské zázemí vily Tugendhat má vzniknout v Arnoldově vile....

  FOTO: Žena vyrazila s nákupním vozíkem do parku na květiny, chtěla je prodat

  15.07.2018
  Podivný podnikatelský záměr napadl třiapadesátiletou ženu v Brně. Od jednoho ze supermarketů si "vypůjčila"...

  Třináctiletá a o dva roky starší dívka se v Brně opily tak, že skončily na ARO

  13.07.2018
  Experiment s alkoholem se nevydařil teprve třináctileté a o rok starší dívce v Brně. Strážníci je našli...

  VIDEO: V centru Brna trojice okradla opilého mladíka, pak ho brutálně zbili

  12.07.2018
  Vypít více alkoholu než snese se nevyplatilo sedmadvacetiletému muži. Ten, unaven alkoholem, usedl na...

  Brno hledá jméno pro „novej nádr“. O vítězi rozhodnou lidé v hlasování

  11.07.2018
  Symbolicky v den dokončení odbočky Severní dráhy císaře Ferdinanda na Brno byla odstartována soutěž o...

  Muž onanoval v podchodu před ženami, někdy i úplně nahý. Chytili ho strážníci

  10.07.2018
  Podivnou zálibu si nedokázal odepřít čtyřiatřicetiletý muž. Ten si vyhlédl místo v podchodu v Brně, kde...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: