Rodiny z ubytoven dostaly od radnice byty. Brno za to získalo evropskou cenu

12.10.2017
Rodiny, které bydlely v soukromých ubytovnách či třeba azylových domech, dostaly od brněnské radnice možnost stát se nájemníky v městských bytech. Projekt zaujal i v Evropě a Brno tak získalo ocenění za nejlepší řešení bytové nouze.

Brněnský projekt s názvem Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. Ilustrační foto

Brněnský projekt s názvem Rapid Re-Housing se umístil jako nejlepší v Evropě, jenž řeší bytovou nouzi. Cenu udělila  Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) u příležitosti mezinárodního dne pro lidi bez domova.

Brněnská radnice nabídla padesáti rodinám, který přebývaly v ubytovnách a azylových domech, možnost přestěhovat se do městských bytů.

"Rodiny, které se stěhovaly od září minulého roku do května tohoto roku, tak dostaly šanci začít znovu normální život mimo prostory ubytoven," uvedla mluvčí brněnské radnice Kateřina Gardoňová. 

Přihlásit se do soutěže mohly projekty z celé Evropské unie, které byly uskutečněny v letech 2010–2017 a byly hrazeny z prostředků EU. Vítěze, tedy brněnský projekt Rapid Re-Housing vybrala pětičlenná porota.

"Šestnáct rodin bydlí již 12 měsíců, patnáctce z nich byla prodloužena nájemní smlouva. Projekt si tak po roce fungování drží 94% úspěšnost, což je srovnatelné s obdobnými projekty v zahraničí, a výsledek je nad původní očekávání," dodala mluvčí radnice.

"Děti například mají vlastní pokoj, místo na hračky a někdy i svůj první vlastní stůl. Jsou díky tomu spokojenější a vyrovnanější. Jeden mladík zmínil zlepšení ve středoškolském studiu a několik rodičů informovalo o nečekaných změnách," uvedla konkrétní pozitivní dopad projektu Gardoňová.

"Když jsme bydleli na ubytovně, tak moje dcera jen zřídka komunikovala, byla pořád potichu. Dívala se na vás a nevnímala. Teď, když máme byt, začala mluvit, má vlastní pokoj a celkem mě šokovala: začala komunikovat, učí se, je šťastnější," uvedl jeden z mužů, jehož rodina bydlení od města využila.

Součástí celého projektu je i sledování dopadu změny prostředí na fungování rodiny ve společnosti.  "Kontrolní vzorek umožňuje odpovědět na otázku, zda kvalitní bydlení přinese zlepšení školní docházky dětí, lepší zdravotní stav dětí a rodičů či úsporu veřejných rozpočtů. Výsledky experimentu budou známy v létě 2018," dodala mluvčí radnice.

Projekt vznikl ve spolupráci Magistrátu města Brna a Platformy pro sociální bydlení, jejímž cílem je minimalizace bezdomovectví rodin a jednotlivců v Brně.

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rotvajler v Brně zaútočil na pudla. Pokousal i muže, který ho chtěl bránit

  19.03.2018
  Rozzuřený rotvajler zaútočil v neděli v Brně - Komárově na jiného psa. Pokousal i muže, který se pudla...

  Kometa udolala Vítkovice i napočtvrté a obhájce titulu míří do semifinále

  18.03.2018
  Nedělní čtvrté čtvrtfinále přitáhlo opět vyprodanou arénu. Ta sledovala převážně nepřesné střely domácích...

  Kometa v třetím zápase převálcovala Vítkovice 4:0 a má nakročeno k semifinále

  17.03.2018
  Kometa oslavila další svou legendu a poté ovládla zápas. Třemi góly v první třetině si hosty podmanila...

  VIDEO: 44letý cizinec v Brně vykopl dveře od bytu, ven ho dostali až strážníci

  17.03.2018
  Tlučení a kopání do dveří vyděsilo obyvatele jednoho z bytových domů v centru Brna. Přivolali proto strážníky....

  "Šéfová" z brněnské porodnice se stala stříbrnou Sestrou roku 2018

  17.03.2018
  „Šéfová" z porodnice na Obilním trhu Pavla Opálková se stala „stříbrnou sestrou roku 2018“. Skromně však...

  FOTO: Brněnští strážníci našli 296 stříkaček. Nejhůř dopadl brněnský "Bronx"

  16.03.2018
  Akce Jehla, jak brněnští strážníci pojmenovali mimořádný sběr pohozených injekčních stříkaček, má za...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: