K šalinkartě nově přibude bankovní karta, která usnadní cestování v MHDŠalinkartu nahradí bankovní karta. Brňanům tak usnadní cestování. FOTO: www.brno.cz  Brno
  09.10.2016

Vedení města pro cestující ve veřejné dopravě - společně s dopravním podnikem - přichystalo novinku. Spustí nakupování jízdenek v e-shopu a cestující budou moci jezdit nejen na šalinkartu, ale jízdenku si koupí i svou bankovní kartou. V roce 2017.

Představitelé města s Dopravním podnikem města Brna zavádí novou možnost placení jízdného. Přípravy jsou těsně před koncem.

"Kromě papírové šalinkarty začne na začátku roku 2017 fungovat e-shop, ve kterém šalinkartu na zóny 100+101 nahradí bezkontaktní bankovní karta," uvedla mluvčí Dopravního podniku Barbora Lukšová.

V praxi to bude fungovat tak, že bezkontaktní kartu bankovních ústavů cestující přiloží na terminál, který sám spočítá cenu jízdného. 

"Nechceme nikomu nutit žádné nové kartičky. Identifikace cestujícího v tomto připravovaném e-shopu bude navázána na platební kartu, kterou jsou lidé zvyklí mít stále u sebe," vysvětluje primátor města Petr Vokřál.

Tento systém postupem času nabídne i možnost koupit si jednorázovou jízdenku a možnost vstupů na různé kulturní akce nebo sportoviště.

Po zavedení SMS jízdenek připravil dopravní podnik v roce 2015 odbavování cestujících pomocí platebních karet na autobusové zastávce na letiště a od roku 2014 jsou v centru města jízdenkové automaty na platební karty. Skoro polovina nákupů je v nich prováděna přes bankovní kartu.

Žádná nová kartička, prostě použijete tu, kterou už máte

„Česká republika je jednička ve využívání bezkontaktních platebních karet. Proto jsme se rozhodli tyto bankovní karty využít i pro účely předplatních jízdenek," popisuje vedoucí tarifního odboru dopravního podniku Vít Prýgl.

Obyvatelé metropole budou moci rovněž čerpat příspěvek 1 425 korun na koupi roční nepřenosné základní šalinkarty na zóny 100+101.

"Ten, kdo má na tuto slevu nárok, zaplatí ve výsledku za celoroční jízdenku 3 325 korun místo současných 4 750 korun," uvedla Lukšová.

Výhoda nového placení spočívá v tom, že není třeba žádná nová kartička, prostě cestující použije bankovní kartu, kterou již má. Kromě toho se začnou zkracovat fronty u přepážek.

Jestliže kartu někdo ztratí, může si ji kdykoli zablokovat a registrovat si novou kartu.

Prodej bude spuštěn na začátku roku 2017. Zatím bude platit jen pro zóny 100+101, časem se systém rozšíří do jiných zón Jihomoravského kraje.

"Změny se zatím nebudou týkat cestujících nad 70 let, kteří se prokazují kuponem opravňujícím k bezplatné přepravě. Tento kupon i nadále zůstává papírový," sdělila mluvčí Lukšová.

Karta jen pro účely cestování

Do systému se cestující zaregistruje vytvořením účtu v e-shopu. Vyplní v něm základní osobní údaje, email, fotografii, číslo platební karty a její platnost. Do tří týdnů od registrace cestující zajde na přepážku dopravního podniku, kde údaje ověří a on tak bude obsluhovat jízdenky ze svého e-shopu.

"Systém bude zabezpečen technologií na úrovni bankovních standardů. Nikdo nebude mít přístup ke zneužitelným údajům. Číslo karet bude šifrováno do zakódovaného čísla zvaného TOKEN, které není možné použít k platbě," zmínila se Lukšová k otázce bezpečnosti systému.

Ten počítá i se situací, kdy cestující nemá bankovní kartu, ale chce platit novějším způsobem. Cestující si totiž může zařídit kartu jen pro tento účel. Stačí mu k tomu emailový účet.

Názory lidí se různí

"V sídle Dopravního podniku města Brna na Novobranské ulici bude zřízeno kontaktní pracoviště, kde cestujícím se zřízením online účtu pomohou," informovala mluvčí.

Jen co dopravní podnik vypustil tuto zprávu do světa, našly se jak pozitivní, tak negativní ohlasy. "Nápad dobrý, ale jsem zvědavý, jak to za rok bude s tím nejlevnějším jednorázovým jízdným," píše na facebookových stránkách dopravního podniku Petr Rusiňák.

"Tak a pak jen čekat, kdy začnou chodit nepraví revizoři a pomocí čtečky číst všechny informace z karet," tvrdí na stejné stránce Lucie Chmielová.

Nakupování jízdenek v e-shopu je přesto dobrovolné a ne povinné, takže nikomu, kdo chce zůstat u starých ověřených způsobů, nakupování přes e-shop nebrání.


Autor: Lenka Drelichová

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: