"Šaliny hrnó" Olomouckou nejtišeji v dějinách hromadné dopravyTramvaje DPMB na brněnském výstavišti. Foto: Facebook DPMB  Brno
  06.10.2016

O víc než sedm decibelů tišeji jezdí Olomouckou ulicí v Brně tramvaje. Jde o zvuk, který připomíná šum listí při slabém větru. Dopravní podnik zjistil, že protihlukové prvky jsou účinné.

Protihlukové a antivibrační prvky pracovníci Dopravního podniku města Brna (DPMB) použili při rekonstrukci Olomoucké ulice.

„Jsou účinné. Zjištění jsou patrná z měření, která v ulici provedli pracovníci autorizované laboratoře. Úroveň hluku a vibrací při průjezdu tramvají se snížila o víc než 7 decibelů," popsala mluvčí podniku Barbora Lukšová.

„Snižování nadměrného hluku a vibrací patří dlouhodobě k našim prioritám ve zvyšování kvality MHD v Brně,“ poznamenal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Dělníci při opravě ulice Olomoucká v úseku Tržní – zastávka Životského využili nejmodernější protihluková opatření.

„Mezi ně patří pružné uchycení kolejnic na podkladní panely, oboustranná vyplň boků kolejnic pryžovými bokovnicemi a uložení tramvajového tělesa do vany z antivibračních rohoží,“ vysvětlil generální ředitel.

Hlučnost jízdy tramvají specialisté změřili před zahájením rekonstrukce, když byla tramvajová trať tedy v původním stavu.

„Druhé, kontrolní měření probíhalo na konci července a v srpnu. Prokázalo, že po rekonstrukci jsou hygienické limity splněny s velkou rezervou ve dne i v noci,“ poznamenala mluvčí.

Kladné ohlasy zaznamenal DPMB i od obyvatel okolních domů v Olomoucké ulici. „Podobných hodnot je dosaženo i v úsecích, kde byly při letošních modernizacích tramvajových tratí použity obdobné protihlukové a antivibrančí prvky,“ dodala Lukšová.

„Rekonstrukce tramvajové trati přinesla i významné snížení hladiny vibrací. Ty se na ulici snížily o 7 decibelů a ve vnitřních prostorách o 5 decibelů,“ popsal Havránek.

Modernizace tramvajové trati v části Olomoucké ulice probíhala od začátku dubna do konce června a vyšla na téměř 30 milionů korun. (dmk)

Výsledky hlukových měření venkovní prostor

Den před rekonstrukcí 73,8 dB
po rekonstrukci 67,1 dB
Noc před rekonstrukcí 66,1dB
po rekonstrukci 59,0 dB


Výsledky hlukových měření vnitřní prostor

Den před rekonstrukcí 45,7 dB
po rekonstrukci 38,1 dB
Noc před rekonstrukcí 38,0 dB
po rekonstrukci 30,3 dB

Autor: ) ( red

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: