FOTO: Hlasujte o nejlepší návrh, který má připravit město i krajinu na změny klimatuŽivá výrobní hala LIKO-VO. Zdroj: Adapterra Awards  Brno
  11.08.2019

Kdo vyhraje cenu za nejlepší nápad, jak připravit města a krajinu na sucho, vedra nebo přívalové deště? Lidé můžou hlasovat v soutěži Adapterra Awards. Na výběr mají dvanáct projektů.

Vytvoření biocentra, které má zadržovat vodu, domů se střechami s mokřady, obnova krajiny nebo ptačí park. To jsou vybrané z dvanácti finálových návrhů soutěže Adapterra Awards, kterou letos poprvé pořádá Nadace Partnerství s Integra Consulting jako odborným garantem. Projekty se zaměřují na to, jak města i krajinu připravit na extrémní podmínky, které souvisí se změnou klimatu na Zemi.

„Zelenými střechami a fasádami, propustnými povrchy nebo výsadbou stromů můžeme ulevit přehřátým městům. Rozvolněním toků a přeměnou betonových koryt řek na zelené terasy je možné vytvořit přirozené mokřady plné života a poskytnout místo pro rozliv vody,“ řekl strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Ve finále je také návrh vytvoření Biocentra Ostrůvek u Kobylí na Moravě. Ten by měl vrátit kdysi odvodněnému území zpět jeho vzhled z 19. století, tedy z doby, kdy zde bylo přírodní jezero.

„Tématu vody se společně s Nadací Partnerství věnujeme už od roku 2012. Tehdy byly největší obavy z povodní, dnes nás ohrožuje dlouhodobé sucho. Řešení obou problémů jsou stejná a spočívají ve změně krajiny a efektivním nakládání s vodou. Prostřednictvím projektů přihlášených do soutěže Adapterra Awards chceme vybídnout ke zlepšení situace,“ řekla Martina Šilhánová z Nestlé Česko, které je hlavním partnerem soutěže a od které dostane vítěz sekce volná krajina sto tisíc korun.

Inspiraci soutěžící nalezli také v samotném Brně, konkrétně v Brně-Židenicích. Tam inspiroval rodinný dům z roku 1927, který majitelé zrekonstruovali tak, aby v něm i kolem něj byla stálá příjemná teplota bez klimatizace. Přitom snížili i množství emisí vypouštěných do ovzduší.

Hlasování odstartovalo 7. srpna. Zájemci můžou dát své dva hlasy projektům na webu www.adapterraawards.cz do 25. září, kdy soutěž končí. Do finále se probojovalo dvanáct z celkových 25 nápadů. Vítězové v každé ze čtyř kategorií se podívají na jaře 2020 na exkurzi do zahraničí.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: