Nádor ve stehenní kosti musel pryč, unikátní operace trvala šest hodin  Brno
  25.07.2018

Svatoanenští operatéři z Brna mají za sebou unikátní a úspěšnou operaci. Tentokrát nahradili většinu stehenní kosti i s kolenním kloubem kvůli rozsáhlému nádoru.

Lékařům z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) během šest hodin trvající, tedy jediné provedené, operace odstranění mladému pacientovi většiny stehenní kosti kvůli rozsáhlému vzácnému nádoru a poté její nahrazení stejně jako kolenního kloubu.

„Vyvstal problém, jak kost nahradit. Možností byla náhrada štěpem, který v případě dlouhé kosti podléhá nekróze, nebo dříkovou endoprotézou, která by se těžko ve zbytku stehenní kosti zachytila, protože by neměla dostatek kotvení,“ přiblížil průběh operace Tomáš Tomáš, přednosta I. ortopedické kliniky FNUSA.

Dvě třetiny odstraněné stehenní kosti nahradili operatéři implantátem, který ještě nikdo v Česku nepoužil. Díky němu i použitému Compress systému, kde se endoprotéza, tedy umělá náhrada kloubu, přitáhne ke kosti speciální dlahou, kompresiáriem, a tím se zaktivuje růst kosti k endoprotéze, bude třiadvacetiletý pacient schopný plnohodnotného pohybu bez komplikací. Díky operaci zachránili lékaři i kyčelní kloub.

„Ukotvení dříkové endoprotézy nebylo možné právě proto, že ze stehenní kosti zůstal jen kousek a časem by došlo k jejímu uvolnění, neboť je v tomto místě vyvíjen na kost velký tlak. Rozhodli jsme se použít Compress systém,“ doplnil přednosta.

Brněnská FNUSA má po této operaci na kontě další unikum. Například v roce 2016 operovali mozek osmiměsíčnímu kojenci s epilepsií, letos v květnu zase implantovali pacientovi lopatku i s ramenním kloubem, lopatku vyrobili na 3D tiskárně.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Místo události: FNUSA, Brno


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: