Na hlavní vlakové nádraží v Brně od neděle nezajíždí většina vlaků, čeká ho oprava  09.12.2018

Zatímco v předchozích měsících bujela na internetových stránkách a sociálních sítích diskuze o přesunu brněnského hlavního vlakového nádraží a jeho pojmenování, aktuálně druhé největší město Česka trápí jiný, avšak související problém. Současné brněnské hlavní nádraží nutně potřebuje rekonstrukci za více než dvě miliardy, od neděle tak většina vlakových spojů musí zastavovat jinde.

Historicky největší výluka brněnského hlavního nádraží se dotkne asi sedmdesáti procent všech vlaků, mířících dříve do centra jihomoravské metropole. A uzavírka potrvá po celý rok.

Železničáři totiž musí nechat provést rekonstrukci za 2,2 miliardy korun. Mimo jiné opravit výhybky, které dostanou vyhřívání, či mosty. Podle Správy železničních a dopravních cest (SŽDC) je oprava neodkladná a není možné čekat na zamýšlený přesun nádraží (o tom jsme psali zde). 

Ministerstvo dopravy totiž letos v květnu vybralo ze dvou lokalit - zda zachovat nádraží na stávajícím místě v centru, či jej přesunout blíže k řece Svratce. A rozhodlo pro přesun.

Vlaků od neděle hlavním vlakovým nádraží projede místo pěti stovek spojů sotva stopadesát. 

"Informační pracovníci  budou minimálně na začátku výluky rozmístěni na všech nádražích a budou se snažit při cestování pomáhat," ujistil v pátek v tiskové zprávě Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). 

Cestující do Brna tak budou muset nyní využívat buď brněnské dolní nádraží, nebo stanice v Králově poli či Židenicích. 

Informace k uzavírce a změně vlakových linek jsou dostupné zde

V Brně přitom lidé nedávno v anketě rozhodovali o názvu nového hlavního nádraží, po jeho plánovaném přesunu. V anketě (o ní jsme psali zde) padaly návrhy jako Vídeň - sever, či Šalingrad, který anketu nakonec vyhrál. 
Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: