V Brně se rodí stále více dětí, po loňsku už padl rekord i letosPočet narozených dětí v Brně stále roste. Zdroj: Ilustrační foto  Brno
  06.08.2019

Babyboom v Brně nedovolí zahálet porodníkům v obou porodnicích brněnské fakultní nemocnice. Po rekodním loňském roce, kdy se narodilo 6 367 dětí, zaznamenali porodníci rekord ve druhém největším městě Česka i letos. Za prvních šest měsíců odvedli lékaři a porodní asistentky této kliniky již 3 118 porodů, což je o 85 více než za stejné období loni.

Během letních měsíců navíc klinika, která je největším pracovištěm svého druhu v České republice čelí „porodní vlně“. Jen během jediného červencového dne se totiž narodilo 24 dětí.

„Využíváme veškeré kapacity našich objektů, v těchto dnech je skutečně počet porodů velký, což znamená obrovské pracovní vytížení personálu, porodní sály doslova praskají ve švech,“ upřesnil přednosta kliniky Pavel Ventruba.

Celkem se na sálech brněnských porodnic během července odehrálo 586 porodů a narodilo se 601 dětí – z toho 18 dvojčat, ve 130 případech šlo o porod císařským řezem a u 63 rodiček byl porod předčasný. Pro srovnání – za loňský červenec to bylo 578 porodů.

Chybí porodní asistentky

A počty porodů se promítají i do nedostatku personálu. „V současné době nám chybí asi deset porodních asistentek, stav lékařů je ale stabilizovaný,“ dodal Ventruba.

Ročně se v brněnských porodnicích  narodí přes šest tisíc dětí, což klade enormní nároky zejména na personální ale i prostorové kapacity kliniky, která je v současnosti rozdělena na pracoviště v Bohunicích a na Obilním trhu.

Také z tohoto důvodu plánuje FN Brno výstavbu nové porodnice v Bohunicích, která centralizuje obě stávající pracoviště kliniky do jednoho, což by mělo přinést i ekonomické úspory.


Autor: ) ( red

Místo události: Fakultní nemocnice,Brno

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: