V Česku má problém s pamětí 330 tisíc seniorů. Pomůže brněnský výzkum?  Brno
  26.03.2017

Jóga prvotně slouží k relaxaci a uvolnění těla, ale výzkumníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se pokusí dát cvičení i další funkci. Třicet dobrovolníků se totiž zúčastní speciálního osmitýdenního programu, který napoví, jaký vliv má jóga na paměť seniorů.

Demence a Alzheimerova choroba patří mezi nejobávanější „vykradače“ lidské paměti. Vědci hledají možnosti, jak oddálit jejich nástup a zmírnit průběh onemocnění.

Ti z Fakultní nemocnice u svaté Anny zkusí využít jógu. Speciální techniku léčení vyzkouší na třiceti dobrovolnících.

„V průběhu projektu účastníci absolvují třikrát podrobné vyšetření zaměřené na paměťové funkce, stres, úzkost a depresivitu a stav imunitního systému,“ řekla Kateřina Sheardová, vedoucí brněnské části České studie o stárnutí mozku.

„Účastníci projektu absolvují paměťové testy, testy pozornosti a exekutivních funkcí, testy na úzkost a depresivitu a vyplní dotazník odhalující kvalitu jejich života. Ze vzorků krve bude analyzován jejich imunitní profil a z analýzy slin potom úroveň stresu,“ popsala mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.

Demence a Alzheimerova choroba trápí celý svět

Tyto paměťové onemocnění netrápí jenom Českou republiku, ale i ostatní země. V tuzemsku je podle měření 330 tisíc lidí nad 65 let, kteří trpí paměťovou poruchou. Téměř polovina z nich má příznaky obou chorob.

Celosvětová situace není o nic lepší. „Demence a Alzheimerova choroba, což je jedna z jejích forem, představují zásadní hrozbu pro budoucnost,“ řekl Gorazd Stokin, šéf Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny.

„Podle odhadů žilo v roce 2015 na světě téměř padesát miliónů lidí s demencí a jejich počet každých dvacet let zdvojnásobí – lze tedy předpokládat, že v roce 2035 bude mít demenci až sto miliónů lidí,“ dodal.


Autor: Lukáš VaňkátMísto události: Pekařská 53, Brno


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: