V dílnách dopravního podniku opravují dělníci tramvaje a autobusy už 50 letV Ústředních dílnách dopravního podniku opravují dělníci tramvaje a autobusy už 50 let. FOTO: Dopravní podnik města Brna Zdroj: DPMB  Brno
  06.12.2016

Ústřední dílny brněnského dopravního podniku slaví padesát let od vzniku. Byly založeny v roce 1966, kdy tam pracovníci DPMB začali opravovat trolejbusy, autobusy a tramvaje. Zaměstnávají 138 lidí různých dělnických profesí.

Rok 2016 pro Ústřední dílny Dopravního podniku města Brna znamená výročí padesáti let od jejich založení. V brněnských Medlánkách se na opravách tramvají, autobusů a trolejbusů začalo pracovat už v roce 1966.

Dříve se dílny jmenovaly Královo pole, v roce 1996 se dočkaly přejmenování Na Medlánky. „I když pracovníci dopravního podniku z počátku v areálu opravovali vozy všech tří trakcí, postupně byly opravy trolejbusů a následně i autobusů přesunuty. Ústřední dílny tak v současnosti slouží převážně k opravám tramvají,“ uvedla mluvčí podniku Barbora Lukšová.

Nyní v nich pracuje 138 lidí z dělnických oborů, nejčastěji jde o elektromechaniky a zámečníky, následují i profese jako stolaři, elektronici, lakýrníci, karosáři, truhláři nebo třeba soustružníci.

„Významným momentem v historii ústředních dílen byl rok 2006, kdy byl zahájen program Vario, tedy rekonstrukce vozů T3 a K2. První vůz byl do provozu předán 17. října téhož roku,“ popsal generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Od té doby bylo dokončeno sedmadvacet sólo a šestadvacet kloubových vozů. Ústřední dílny mohou být pyšné i na originální Pivní tramvaj, Šalina Pub.


Autor: Lenka Drelichová

Místo události: Novobranská 693/18,602 00 Brno-střed

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: