Vandalové způsobili škody za 3,5 milionu korun. Situace v Brně se přesto zlepšilaNa 3,5 milionu korun se vyšplhaly škody, které vandalové způsobili na brněnské MHD v minulém roce. Zdroj: DPMB  Brno
  21.01.2019

O 700 tisíc méně za opravu škod ve srovnání s rokem 2017 zaplatil brněnský dopravní podnik v minulém roce. I tak je ale částka 3,5 milionu dost vysoká. Zvlášť s přihlédnutím na fakt, že by peníze mohly být použity například na nákup nových dopravních prostředků. Bojujeme, jak se dá, tvrdí ředitel přepravní společnosti.

Dobrý a reprezentativní stav tramvají, autobusů i trolejbusů chce nabízet brněnský dopravní podnik. Snaží se o to nejen neustálým nakupováním nových vozů, ale také bojem s vandaly. Jenže ten se zdá být aktuálně tak trochu nekonečný.

„Obecně se dá říci, že nejproblematičtější oblasti z hlediska vandalismu jsou sídliště, opuštěné lokality nebo specifická místa. Například u střeleckého stadionu jsme loni dvakrát evidovali prostřelený označník,“ popisoval ředitel přepravní společnosti Miloš Havránek.

Nejen označníky jsou terče vandalů. Ti se umí vyřádit také na sedačkách, karoseriích či oknech všech typů prostředků. Největší škody dopravní podnik evidoval na autobusech, tam se vyšplhaly na 1,3 milionu korun. 700tisícová škoda byla na „šalinách“ a 79tisícová na trolejbusech.

Různí se také způsoby poškozování. Od posprejování, přes škrábání po sklech či ohýbání označníků.

„Děkujeme cestujícím za jejich případnou spoluúčast v boji proti vandalům. Škody způsobené vandalismem jsou stále vysoké a jedná se o zbytečné finanční prostředky, které bychom mohli užít smysluplněji,“ doplnil Havránek.

Dopravní podnik se snaží na skla lepit fólie proti poškrábání, do vozidel instalovat bezpečnostní kamery. Ani to však vandaly doposud neodradilo.


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: