VIDEO: V brněnské zoo se rozkoukává panda červená, podívejte se na její první kroky!
K Mezinárodnímu dni pand červených, který připadá na sobotu 21. září, dostala brněnská zoo dlouho očekávaný dárek. Samce pandy červené Huana doplnila šestiletá Oshin, která přijela z Polska. Na samičku v brněnské zoo čekali od dubna 2018, kdy na agresivní formu rakoviny uhynula oblíbená Pandora. V sobotu v 11 hodin dopoledne proběhlo jejich komentované krmení.

Oshin se narodila 21. června 2013 v Belgii, odkud se posléze přesunula do zoo v Lodži. Transport na jih Moravy proběhl na začátku září naprosto bez problémů. Oshin pak měla den odpočinku
a následovalo seznámení s Huanem.

"Při prvním setkání se oba chovali ostražitě. Zatímco Oshin prozkoumávala expozici, Huan se jí vyhýbal. Zpočátku se k sobě ani nepřibližovali, jen se na sebe z dálky koukali. Postupně se osmělovali a po několika klidných dnech byli oba hodně aktivní," vypověděl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

V současné době je to podle něj jako houpačce. "Někdy spí naproti sobě, jindy každý na druhé straně výběhu. Nicméně oba jsou i nadále opatrní. Předpokládáme, že jejich sbližování bude ještě pár měsíců trvat," dodal.

I přes své pojmenování má panda červená s pandou velkou (Ailuropoda melanoleuca) jen málo společného. Panda velká je totiž příbuzná medvědů, zatímco panda červená tvoří samostatnou čeleď malé pandy (Ailuridae).

Panda červená (Ailurus fulgens) dosahuje délky 50-60 cm, ocas je přibližně stejně dlouhý jako tělo. Dosahuje hmotnosti 3 až 6 kilogramů. Ve volné přírodě obývá horské lesy Himalájí. Najdeme ji v Nepálu, Indii, Myanmaru, Bhútánu a Číně, vystupuje až do nadmořské výšky 4800 metrů.

Mezinárodnímu den pand červených oslaví v brněnské zoo už třetím rokem. "Pro zájemce připravíme pět stanovišť, kde se dozví zajímavosti ze života pand a získají informace o možnosti jejich ochrany ve volné přírodě. Hlavní součástí programu bude oslava příchodu nové obyvatelky Mniší hory," dodal Vaňáč. Komentované krmení bylo na programu v 11 hodin přímo u expozice pand.
Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!

Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: