VIDEO: Podívejte se na návrh nového koncertního sálu pro Brno

Takhle by mělo vypadat Janáčkovo kulturní centrum. Zdroj: Magistrát města Brna

15.09.2018
Návrhy moderního koncertního sálu v proluce mezi Besední a Veselou ulicí, v těsném sousedství Besedního domu, představili projektanti v Brně. Koncertní sál, který bude nejmodernější svého druhu v Česku, by měl zařadit Brno mezi evropské hudební metropole.Kdy ale bude celá stavba hotová, zatím není jasné.

Pod názvem Sál pro Brno se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu v proluce mezi Besední a Veselou ulicí, v těsném sousedství Besedního domu. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl generální projektant týmu Tomasz Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby bez toho, aniž by musely být originální za každou cenu a zároveň je netížily komplexy z minulosti. 

Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje a které je navíc nyní zavřené, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní.

„Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Sál má být nejmodernější stavbou svého druhu v České republice.

„Díky Janáčkově kulturnímu centru budou mít Brňané poprvé v historii možnost uslyšet nejen Janáčkovy symfonické skladby ve skutečně špičkové kvalitě,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan. 

„Hudební a vůbec kulturní kredit našeho města se tím zase o něco zvýší a věřím, že přiláká návštěvníky ze širokého okolí,“ řekl primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Kdy se sál otevře, není zatím jasné

Koncertní sál nabídne kapacitu kolem 1300 posluchačů a akustiku světových parametrů. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvěstě aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Termín otevření celé stavby ale zatím není jasný.

„V Brně vzniká naprosto unikátní stavba, jež vychází z ducha města a které přeji, aby ji orchestr a všichni Brňané vzali za svou,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Podle generálního projektanta Tomasze Koniora je charakteristickým rysem stavby její vrstevnatost umožňující pohodlný pohyb mezi patry i důsledné tvarování struktury budovy.

„To klíčové je samozřejmě srdce celé budovy, koncertní sál. Navrhli jsme ho přibližně pro 1300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil Tomasz Konior.

Brno získalo koncem loňského roku významný titul „město hudby“ a zařadilo se do sítě kreativních měst UNESCO. „Jsem šťastná, že se moje rodné město skutečně dočká špičkového kulturního stánku, který ho společně s titulem ‚město hudby UNESCO‘ zařadí mezi evropské hudební metropole,“ komentovala patronka Sálu pro Brno mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Na projektu spolupracuje i akustik Yasuhisa Toyota

Na projektu se podílí také akustický guru. O mimořádných schopnostech Yasuhisu Toyoty svědčí událost z Walt Disney Hall, na které spolupracoval s Frankem Gehrym.

Orchestr zkoušel na slavnostní koncert k otevření nového sálu a při hlubších tónech se mu zdálo, že něco není v pořádku, že zvuk není takový, jaký by měl být.

Pozvali si tedy pana Toyotu, ten si sedl do hlediště a hodinu poslouchal, jak hudebníci hrají. Poté vstal, ukázal na strop a řekl: „Vyměňte tuto desku a tamtu desku vzadu“. Později se ukázalo, že zmíněné dvě dřevěné desky měly jinou hustotu než ostatní.


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, reklamní a hudební textař. Projektový manažer a šéfredaktor zpravodajského portálu City.cz. Projekt, tehdy ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.

Místo události: Besední ulice,Brno

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  FOTO: V brněnské zoo se zabydlují ryby, které nejsou jinde v Česku k vidění

  16.04.2019
  Zcela mimořádné ryby ozdobily pavilon Exotárium v Zoo Brno. Ve dvou akváriích, z nichž má každé objem...

  První závod šampionátu je tu a zadarmo. Masarykovým okruhem se proženou motocykly i "sajdkáry"

  12.04.2019
  Poslední víkend před Velikonocemi se v jihomoravské metropoli ponese ve znamení motorek. Na tamním Masarykově...

  První šalinu před 150 lety táhlo koňské spřežení. Oslavy nabídnou streetparty i retrotramvaje

  09.04.2019
  Zatímco loni republika oslavovala sté výročí založení Československa, letos připadly slavné kulatiny...

  FOTO: Umyvadlo, trenýrky, i kazetové magnetofony. Brněnští strážníci uklízeli Česko

  08.04.2019
  Roztodivné nálezy si v sobotu na svůj seznam připsali brněnští strážníci. jejich zástupci se ve volném...

  Čerstvý vzduch v autobusech se mění automaticky. Dopravní podnik žádá cestující, aby neotvírali okna

  04.04.2019
  56 vybraných autobusů brněnského dopravního podniku vyjede do ulice jihomoravské metropole se zabudovanou...

  Šalina zacinká u kampusu a nemocnice, na trať do Bohunic získalo Brno miliardu

  29.03.2019
  Studenti, pacienti i zdravotníci z bohunické nemocnice se konečně dočkají. Radnice jihomoravské metropole...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: