VIDEO: Podívejte se na návrh nového koncertního sálu pro Brno

Takhle by mělo vypadat Janáčkovo kulturní centrum. Zdroj: Magistrát města Brna

15.09.2018
Návrhy moderního koncertního sálu v proluce mezi Besední a Veselou ulicí, v těsném sousedství Besedního domu, představili projektanti v Brně. Koncertní sál, který bude nejmodernější svého druhu v Česku, by měl zařadit Brno mezi evropské hudební metropole.Kdy ale bude celá stavba hotová, zatím není jasné.

Pod názvem Sál pro Brno se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu v proluce mezi Besední a Veselou ulicí, v těsném sousedství Besedního domu. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl generální projektant týmu Tomasz Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby bez toho, aniž by musely být originální za každou cenu a zároveň je netížily komplexy z minulosti. 

Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje a které je navíc nyní zavřené, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní.

„Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Sál má být nejmodernější stavbou svého druhu v České republice.

„Díky Janáčkově kulturnímu centru budou mít Brňané poprvé v historii možnost uslyšet nejen Janáčkovy symfonické skladby ve skutečně špičkové kvalitě,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan. 

„Hudební a vůbec kulturní kredit našeho města se tím zase o něco zvýší a věřím, že přiláká návštěvníky ze širokého okolí,“ řekl primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Kdy se sál otevře, není zatím jasné

Koncertní sál nabídne kapacitu kolem 1300 posluchačů a akustiku světových parametrů. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvěstě aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Termín otevření celé stavby ale zatím není jasný.

„V Brně vzniká naprosto unikátní stavba, jež vychází z ducha města a které přeji, aby ji orchestr a všichni Brňané vzali za svou,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Podle generálního projektanta Tomasze Koniora je charakteristickým rysem stavby její vrstevnatost umožňující pohodlný pohyb mezi patry i důsledné tvarování struktury budovy.

„To klíčové je samozřejmě srdce celé budovy, koncertní sál. Navrhli jsme ho přibližně pro 1300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil Tomasz Konior.

Brno získalo koncem loňského roku významný titul „město hudby“ a zařadilo se do sítě kreativních měst UNESCO. „Jsem šťastná, že se moje rodné město skutečně dočká špičkového kulturního stánku, který ho společně s titulem ‚město hudby UNESCO‘ zařadí mezi evropské hudební metropole,“ komentovala patronka Sálu pro Brno mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Na projektu spolupracuje i akustik Yasuhisa Toyota

Na projektu se podílí také akustický guru. O mimořádných schopnostech Yasuhisu Toyoty svědčí událost z Walt Disney Hall, na které spolupracoval s Frankem Gehrym.

Orchestr zkoušel na slavnostní koncert k otevření nového sálu a při hlubších tónech se mu zdálo, že něco není v pořádku, že zvuk není takový, jaký by měl být.

Pozvali si tedy pana Toyotu, ten si sedl do hlediště a hodinu poslouchal, jak hudebníci hrají. Poté vstal, ukázal na strop a řekl: „Vyměňte tuto desku a tamtu desku vzadu“. Později se ukázalo, že zmíněné dvě dřevěné desky měly jinou hustotu než ostatní.

Autor: (red )

Místo události: Besední ulice,Brno

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Případ o psím „exkrementu“. Hádka skončila potřísněným polstrováním a špinavou bundou

  19.12.2018
  Všichni jistě znají situaci, kdy je rozčílí uprostřed cesty zanechaný psí exkrement. Jeden takový v Brně...

  Brnu chybělo pár minut navíc. Probralo se pozdě a padlo s posledními Piráty v gólové přestřelce

  18.12.2018
  Dvacetibodový Chomutov překvapil v duelu proti papírově silnější Kometě. Díky dvougólovému Radku Dudovi...

  FOTO: Zvon s podpisy prezidentů pomůže hospici. Ponese štěstí dalších sto let

  18.12.2018
  Unikátní zvon s podpisy československých a českých prezidentů vydražil majitel brněnského autosalonu....

  Klečel na křižovatce v Brně. Tvrdil, že je v Praze, má Porsche a je astrolog - amatér

  17.12.2018
  Čtyřicetiletý muž klečel uprostřed křižovatky ulic Dornych a Křenová v Brně. Toho si všimli strážníci...

  Na Kolišti dokopáno. Uzavírka skončila, důležitá brněnská tepna je znovu průjezdná

  14.12.2018
  Konečně, oddychli si lidé, kteří museli kvůli výkopovým pracím na Kolišti jezdit objízdnými trasami....

  VIDEO: Vánoční ozdoby místo fotbalového míče. Španělé na "Svoboďáku" dostali za svůj um pokutu

  13.12.2018
  Neobvyklé předměty si vybrali tři mladí Španělé na brněnském náměstí Svobody, aby předvedli svůj fotbalový...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: