Brněnští výzkumníci vyvíjejí software pro nejdelší skluzavku na světe: tobogán natáhnou na 220 metrů  Brno
  16.07.2019

Tři, dva, jedna, tak začínají vědci z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulty strojního inženýrství (FSI) VUT v Brně svá měření na skluzavkách po celé Moravě. Cílem je vytvořit specializovaný software, který umožní navrhovat suché tobogány, které nabídnou lidem nejen adrenalin z jízdy, ale i jistotu bezpečnosti.

Zájem o brněnský software má i třebíčská firma Alfeko, která připravuje projekt nejdelšího tobogánu na světě. Skluzavka o délce 220 metrů by měla vzniknout v zábavním parku v Jižní Koreji.

Součástí brněnského týmu je Stanislav Věchet z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI, který se svým týmem pracuje na virtuálním navrhování a testování skluzavek. „Při každém sjezdu umisťujeme do skluzného pytle zátěž o určité hmotnosti společně s devítiosým senzorem. Měříme zrychlení ve třech osách, rychlost ve třech osách, natočení, což je kombinace zrychlení a magnetometru také ve třech osách,“ popsal Věchet.

Někdy jde zátěž o váze 10 kilogramů, jindy do tobogánu usednou lidé. „Měříme průjezdy na skluzavkách, abychom získali data o kluzných vlastnostech materiálů při projíždění skluzavek. A také testujeme materiály pro budoucí vývoj softwaru, který by firmě měl umožnit určit, jak rychle ve skluzavkách návštěvníci pojedou, jestli se nebudou hromadit uvnitř nebo naopak jestli nebudou vyjíždět příliš velkou rychlostí ven,“ vysvětlil ředitel Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI Jindřich Petruška.

Jižní Korea

Projekt vývoje softwaru vznikl ve spolupráci s třebíčskou firmou Alfeko, která skluzavky navrhuje a vyrábí. K vidění jsou nejen krátké skluzavky na dětských hřištích, ale také dlouhé suché tobogány v zábavních parcích. 

„Oslovil nás klient z Jižní Koreje, který si přeje postavit nejdelší skluzavku na světě dlouhou 220 metrů, ale zároveň na to nemá dostatečně vhodný svah. Dosud prvenství drží Londýn se skluzavkou o délce 170 metrů. Věříme, že software nám pomůže navrhnout skluzavku tak, aby lidé mohli jezdit rychle a zároveň bezpečně,“ popsal jednatel společnosti Alfeko Libor Wurm.

Odborníci z FSI už za sebou mají několik měření v zábavních parcích, ale také na nejdelší české skluzavce na Dolní Moravě, která měří sto metrů. Vývoj software chtějí dokončit do konce letošního roku.


Autor: ( red)

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: