FOTO: Špitálka se změní na chytrou čtvrť. Počítá s byty, parky, cyklostezkami i trolejbusem  Brno
  19.06.2019

Nevyužívaná část areálu brněnských tepláren a přilehlé okolí se jednou změní v novou městskou, takzvanou chytrou čtvrť. Měly by ji tvořit byty pro tisíce lidí, parky, cyklostezky a plány počítají i s trolejbusovou linkou. Výstava ukáže návrhy v Urban centru na Staré radnici od čtvrtka 20. června do konce července.

Výstava navazuje na ideovou soutěž, do které se zapojili navrhovatelé z různých koutů světa, například z Polska, Belgie, Japonska nebo Singapuru. Do Brna dorazilo celkem 27 projektů. „Soutěž se jednala proměny území mezi železniční tratí a ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka. Nejlepší ideje z oceněných návrhů nyní město využije pro zadání územní studie, následnou změnu územního plánu a revitalizaci území,“ řekla Jana Běhalová, mluvčí Urban centra.

Tuto část města může v budoucnu tvořit rozhledna vzniklá z chladící věže, parky spojené s nábřežím řeky Svitavy a kvalitní ulice příznivé k životnímu prostředí. Díky tomu by se dopravní ruch ulice Koliště přesunul pod zem.

„Porotu zaujala rozmanitá veřejná prostranství, hustá síť stezek pro pěší a cyklisty i přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. Autoři navrhli okruh městských parků propojený s nábřežím Svitavy a ve svém návrhu citlivě pracovali také se stávajícími průmyslovými budovami,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Výstavu navštíví navrhovatelé druhého oceněného návrhu z ateliéru Pelčák a partner architekti a třetího oceněného návrhu tvořený týmem ve složení Veronika Kubalcová, Jana Liptáková a Eva Kovářová.

Výstava potrvá od 20. června do 31. července 2019. Vernisáž proběhne ve středu 19. června od 19 hodin na nádvoří Staré radnice a zúčastní se jí všichni vítězní autoři. Hudebně akci doplní producent Francois Svalis.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.Místo události: Špitálka, Brno


Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: